Границите на партньорството
Опитите на Турция да засилва влиянието си на изток отслабват връзките й на запад
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Колкото и важен стратегически партньор да е Турция, всичко си има граници. В общи линии така може да се определи реакцията на американската администрация след последните разменени любезности между САЩ и Анкара. Дипломатичният, но твърд тон е поредният признак за новия маниер на водене на външната политика на Белия дом, но и за съмненията около мотивите на някои от ходовете на турската дипломация.
Турция беше един от примерите на Вашингтон, че подобряването на развалените по време на Джордж У. Буш отношения работи. Истанбул беше сред първите спирки в международните визити на американския президент Барак Обама (не напразно в неговата администрация има толкова явно турско лоби). Пред Анкара се очертаваше геостратегически шлем – засилване на влиянието в кавказките републики след затоплянето с Армения, разрешаване на кипърския проблем, изтъкването като посредник в отношенията с Техеран и максимална възможност за влияние в иракската икономика, която вече е вторият по големина експортен пазар за турските стоки след Германия. И като бонус - отново място в сърцето на Вашингтон и признание за правителството на Реджеп Тайип Ердоган и неговата ислямистка Партия на справедливостта и развитието.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Дано армията не позволи нещата да излязат извън контрол.
Дано армията не позволи нещата да излязат извън контрол.
До коментар [#3] от "J.J.":
Чия армия и чий контрол имаш впредвид?
Каквото зло е САЩ в световен мащаб такова е и Турция в регионален. това е държава чиито политици разсъждават все едно са в средновековието а наи потърпевши са съседите.Българските политици са си заровили главата в пясъка и си мислят че като се правят че не виждат проблема тои не съществува.ние сме в положението на оная жаба която я варили като постепенно стопляли водата.Почнахме да забелязваме циганския проблем когато вече е почти нерешим.Какво имаме в Турция. една държава с нарастващо население след като живеем в 21в.когато технологиите изместват човека и трябват все по-малко и то обучени и интелигентни хора. какво ще става с нарастващото турско население. В 2010г. се сблъскваме с това от което са страдали нашите предци.етническо прочистване и масова емиграция И мисля че благодарение на своята арогантност и огромно самочуствие скоро ще предизвикат проблем подобен на кипърския.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.