Валентин Лазеа: Икономиката трябва да се адаптира болезнено
Главният икономист на румънската централна банка пред "Капитал"


Николай Йотов

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Има ли риск от гръцки сценарий в Румъния?
В никакъв случай. Основната разлика между Румъния и Гърция е нивото на държавния дълг. Тук то е изключително ниско в сравнение с много други държави (27% от БВП по румънски и 21% по европейски стандарт). Няма и друг основен проблем, който стои както пред Гърция, така и пред западните държави - наливането на капитали в търговските банки за тяхното спасяване. Румъния има само две собствени банки (CEC Bank и Eximbank), като всички останали са филиали на чуждестранни финансови институции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
http://yphalachev1.blogspot.com/2010/03/blog-post_ 19.html
Румъния тръгва по утъпкания път който унищожи икономиката на Гърция.От 2007 до 2009 година бюджетният дефицит на Румъния се е утроил от 2.5 на 7.5 на сто. Решението за увеличение на пенсиите през 2007 година повиши държавните разходи с над десет милиарда леи за година. Заплатите в държавния сектор възлизат на около 27 на сто от всички бюджетни разходи, а в рамките на три години броят на чиновниците в Румъния е нараснал с над 200 хиляди, при положение, че заплатите са се удвоили.
Бизнес средите в страната смятат, че правителството не е успяло да инвестира заетите пари от Международния валутен фонд в нещо смислено, което да подпомогне за възстановяването на икономиката.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.