Солидарност, но не от сърце
Франция и Германия прокараха измъчена сделка за евентуална помощ за Гърция
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Най-дългата "среща за по питие" в историята на ЕС се проведе миналия четвъртък, когато лидерите на 16-те страни в еврозоната се отделиха от останалите си 11 колеги в Европейския съвет в Брюксел, за да решат как да най-после да предложат помощ на Гърция. Среднощната им сбирка стана възможна след измъчени политически рокади, които почти неочаквано склониха германския канцлер Ангела Меркел да подкрепи механизъм, с който Гърция може да получи заеми за финансиране на дълговете си.
Сделката, сключена между два аперитива в нощта срещу петък, се случи след споразумение между Меркел и френския президент Никола Саркози по-рано същия ден. Двамата се разбраха (и убедиха партньорите си в еврозоната) да организират пакет от двустранни заеми, предоставени "в по-голямата си част" от държавите с обща валута, плюс "значително финансиране" от Международния валутен фонд (МВФ). Според дипломати, участвали в срещата, страните членки ще поемат 2/3 от евентуалните заеми, а МВФ - 1/3. Размерът на кредитите не е потвърден, но се очаква общата стойност на финансирането да е между 22 и 30 млрд. евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
http://yphalachev1.blogspot.com/2010/03/blog-post_ 5989.html
Преди срещата се засилваше се безпокойството,че Германия, страната с най-голямото население и най-силната икономика в Европа, заема все по-отбранителни и националистически позиции, с което прави невъзможно вземането на решения в ЕС.
Преди срещата на върха Германия се противопостави на предложения за оглавяван от ЕС спасителен план за Гърция във време, когато южноевропейската страна, която е член на еврозоната, се бори да плати лихвите по големия си държавен дълг.Меркел обяви, че подкрепя помощ за Гърция с участието на МВФ, но само когато не е останал никакъв друг изход.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.