Държава в руини
Гръцкият модел на развитие стигна болезнено до своя край. България има какво да научи от него


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Седмицата преди Великден за Гърция е особено страстна. Известни по цял свят с вярата си в църквата и с любовта си към празнуването, гърците се отдават на забавления много преди празника на Христовото възкресение. Не и тази година.
В царството на слънцето и морето цари песимизъм. Кризата бързо разсъблече от фалшивите й одежди гръцката икономика, крепена години наред от лесни европейски пари, от заеми с ниски лихви и от изкривена статистика, и тя пое към дъното. "Тази криза уби един вече умиращ модел", констатира пред "Капитал" един от най-авторитетните гръцки анализатори - Янис Стурнарас (интервюто с него четете тук). "Нищо не може да е същото оттук нататък." Гърция, разбира се, не е единствената със сериозни проблеми - има и други страни в ЕС с дългогодишни дефекти в управлението, с раздут и неефективен държавен сектор, с висока задлъжнялост, бюджетен дефицит, с ниска производителност, които също отказват да направят реформи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
35 коментара
Дано да се поучим от грешките на съседите! Както се казва - умният човек се учи от грешките си, мъдрият от грешките на другите!
А иначе сигурно ще ми се нахвърлите, но някак си е много готино да четеш как някой е адски зле, и този някой да не си ти! За четвърт век живот това ми се случва за първи път :) Дано да не ги изпреварим гърците и по това!
Страхотна статия !!!
Продължавайте с добрата работа .
Българинът много говори на теория, но прави малко на практика.
Що се отнася обаче до негативния опит, българите са добри практици.
Винаги съм се чудил, какво произвежда тази Гърция. В тази статия намерих отговора - нищо. Абсолютни лешпери.
Това ни чака и нас ако не се замислим над реалността.
В кръга на шегата тази статия и материалите от карето вляво (и особено интервюто с Янис Стурнарас и „Между комунистите и Маргарет Тачър”) трябва да излязат като брошура и да се раздадат на всички българи, за да разберат докъде можем да стигнем, ако сега не стиснем зъби, не орежем разходите и не проведем неприятните, но нужни реформи на неефективните публични услуги.
Пак в кръга на шегата правителството да организира семинар, на който да разгледа и обсъди материалите от тази поредица, за да престане да се поддава на изкушенията на популизма, опитвайки се да угоди на общественото мнение и на различните съсловия, блокирайки реформаторския си дух, заради който толкова българи гласуваха за ГЕРБ.
Всъщност съм напълно сериозен.
Много добри материали на Огнян Георгиев.
Поздравления за статията!
Явно ''малката'' разлика е, 4е гьрците имат доста пари - ке6, докато тук има тотално изсмукване на пари4ната маса. Хората от средната класа и под нея , изпитват остьр недостиг на пари в брои. В пове4ето областни градове се изградиха огромни магазини от западни инвеститори. Тази мол- ове са една от при4ините парите в ке6 да заминават навьн. Извьн републиканскиа оборот. Няма оборотни средства.
Приликата е , 4е и тука ниама производство. И това е основен проблем.
От всичко, най-лошото е доказателството за това как политическата логика няма никакво място на финансовите пазари и в правния мир.Цялото приемане, субсидиране и затваршне на очите на ЕС за Гърция - това е лошата новина. Безсилието на една полу-федерална организация да прави правилата си наистина задължителни.
за това си мисля че сигналите от Съвета днес няма да дадат резултат и единствената опция е спиране на плащанията по външния дълг. Ако това стане и с Портогалия вече можем само да гадаем как ще оцелее еврото. http://wp.me/pvTMb-dk
хаха - да, ТАУ,
четем отличната статия и си мисилм колко работим, каква е добавената ни стойност, колко още сме готови да работим и колко искаме да получаваме. Ако някъде стойностите не са равни значи отиваме към Гърция.
Папандреу е малко като Константин Палеолог- обикаля света за помощ, но не си свършва работата вкъщи и идва разрухата (в неговия случай - Мурад Втори)
до автора
Не може ли да замените думата 'шипинг' с корабоплаване? Много е смешно, да знаете! разваля впечатлението от иначе добрата статия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.