Унгария минава в дясната лента
Разочарованието, радикализацията и кризата връщат "Фидес" на власт след осем години в опозиция


Апостолис Фотиадис

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Лъжехме сутрин, на обед и вечер" - тези думи взривиха Унгария през есента на 2006 г. Скандалните признания на тогавашния премиер Ференц Дюрчани, че неговата Социалистическа партия не е направила нищо съществено по време на управлението си и е лъгала безсрамно, за да спечели изборите преди четири години, подпалиха фитила на недоволството и доведоха до масови протести. За пръв път след тези бурни събития, оставили своя отпечатък върху икономиката и доверието в политиците, на 11 и 25 април унгарците ще гласуват за нов парламент.
Изходът от изборите изглежда предрешен - след осем години в опозиция дясноцентристката партия "Фидес" на Виктор Орбан ще бъде категоричният победител. Управляващите социалисти са изправени пред съкрушително поражение и може дори да се окажат трета политическа сила. А възходът на десницата ще бъде затвърден от триумфалното влизане в парламента на радикалното Движение за по-добра Унгария "Йобик". По време на краткото си съществуване младата крайнодясна партия, набрала сила след трусовете през 2006 г., успя да изпрати депутати в Европейския парламент и да стане цел на доста обвинения в расизъм заради острата си антиромска и националистическа риторика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
засега Фидес спечели 55% процента и най вероятно, след като окончателно се реши съдбата на мажоритарните кандидати на втория тур, партята може да се окаже с над 260 депутати (да, унгарския парламент е от 387 души, незнам защо).
Това, което обаче Орбан говори е за предоговаряне на някои части от споразумението с МВФ, което до сега бе гръбнакът на реформите. Надявам се това да не се случи , а правителството да използва огромното доверие за много закъснелите реформи - преди всичко данъчни и административни. Унгария има най-високи данъчни ставки в ЦИЕ и много голям сив сектор.
Това би върнало лидерската позиция на страната в региона, но предвид популистката риторика на Йобик и социалното напрежение за много хора, Орбан може и да се страхува да направи най-важните краччки. Което прави случаят много аналогичен на БГ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.