Еврозоната на здрача
Гръцката криза е само временно овладяна и все още заплашва да повлече и други страни


Екип на Капитал

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Какви са шансовете за оцеляване на еврото? Само допреди година въпросът би изглеждал абсурден. Сега легендарният инвеститор Джордж Сорос оценява вероятността еврозоната да продължи да съществува в настоящия си вид на 50%.
Дори слуховете за смъртта на европейския валутен съюз да са силно преувеличени, той наистина е изправен пред най-критичния тест от създаването му 1999 г. Начинът, по който се справи с него, ще определи бъдещето на общата валута, на еврозоната и на желаещи да влязат там страни като България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Това се случва в страни без производство и износ.
Това би се случило и с нас, ако сега бяхме в Еврозоната.
И трябва добре да се поучим, какво се случва с измислени икономики, поразени от популизъм и необосновано покачване на заплати, пенсии, растящ държавен сектор и липса на инвестиции в технологии и образование.
Каква е успешната държава:
1. С малка, но добре заплатена и ефективна администрация
2. Със символична армия спрямо броя на населението, но силни съюзници
3. С високотехнологично производство
4. С висок дял на разходите за наука като процент от БВП
5. И най-важното - С НАСЕЛЕНИЕ, КОЕТО НЕ Е МЪРЗЕЛИВО И НЕГРАМОТНО, А ГОТОВО ДА РАБОТИ И ДА ПОЛУЧАВА ТОЛКОВА, КОЛКОТО ПРОИЗВЕДЕ И ПРОДАДЕ
Запитайте се, на кое от условията отговаряме и ние, и гърците.
Въпросът е, че ние имаме време да се променим. Например, нека да съкратим администрацията и така наречения "научен" персонал в МВР. Това ще освободи много средства и ще намали участието на държавата в икономиката.
До коментар [#2] от "J.J.":
И цялото време на света да е пред нас, като няма реално желание за промени, всичко ще продължава да си се влачи постарому. Говорещият в 1.л.ед.ч. министър-председател забрави каква беше предизборната платформа на ГЕРБ. Т.н. дясна политика се пропагандираше, докато ги прибраха в ЕНП. В която и сфера да погледнете: здравеопазване (ще закриваме болници, няма да закриваме болници), енергетика (се строим Белене, няма да строим Белене), икономиката (ставката на ДДС се променя в зависимост от ставката са страната, която е посетил ББ) цари тотален хаос.
Докато Папандреу накара недаващите си много зор гърци за пръв път да видят, че правителството просто няма накъде да отстъпва пред уличния натиск. И че е решено да отстои доста непопулярните мерки, които прокарва. Когато програмата е ясна, има артикулация с тези, които трябва да платят цената и решимост тежестта да се поеме от всички, има шанс да се прескочи пропастта.
В това е разликата между нас и гърците - ние сме разединени, политическите експерименти досега отчуждиха мислещите от политиката и оставиха на лумпените да продължават да издигат във властта този, който щял да ни оправи...
4-те малки прасенца далеч не са най-задлъжнелите членове на еврозоната.
Външният дълг на Гърция е 175% от БВП.
Нека сега да видим кои са трите дебели свине:
Гермния - 189%
Франция - 247%
Великобритания - 427%
http://www.forexforum.bg/
Великобритания НЕ е в Еврозоната. Тя си е самостоятелна свиня. Може да е даже хипопотам.
Не се грижете за Великобритания. Нея на можа да я погребе даже Харолд Уилсън през 70-те, когато трябваше да търси кредит от МВФ; нея я "погребват" от Втората война насам и все е в първата десятка, а Лондон. . . Капитализмът си е англосаксонски, останалото е марксизъм в кейнсианска опаковка. За югоизточния "комунален капитализъм" няма нужда изобщо да се споменава. Перефразирайки Клинтън - "институциите, глупако!"
Брутният външен дълг се зели на частен и бюджетен. Проблемът на Гърция е, че нейният бюджетен дълг е 117% от БВП, докато на Германия е 6-7%, на България около 10%. Частният дълг затова е частен, защото не ангажира бюджета и като цяло не засяга държавата. Дори при 5% лихва и поне още 1% за обслужване и то върху целият бюджетен дълг на Гърция са над 20 млрд. евро на година, т.е. 7-8% от БВП се изпарява в лихви и то такива, които държавата трябва да събере с данъци./затова дългът е бюджетен/. Това, че Абрамович е отпуснал 5 млрд. кредит на някоя от английските си фирми увеличава английският дълг с 5 млрд., но не държавата го дължи, а фирмата на Абрамович. Това е разликата.
Основният проблем на Гърция е, че тя не може да спре да прави дългове в близките години и със сега получените кредити само ще намали растежа на лихвите по дълга.
На Георги Ангелов Сорос му плаща заплатата - човекът, който предизвика Азиатската и Руската криза. Целта му е Европа да изпадне под влиянието на СБ и МВФ /американски мекерета/ и после - Световно правителство, управлявано от плутономията. Дянков и той затова е тук - да ни загроби с някой заем от МВФ. Все Отворено общество, глобализация и булшит, и в момента дърпат конците на Обама.
Производителността е скочила, но доходите на СЕО и банкерските бонуси далеч я надхвърлят. Да си спомним алегорията със свинското и зелето.
Мерките наистина са да се оптимизират публичните разходи, но само след пресичане на корупцията - а ние за какво си говорим - отккрихме им база, а сега да ни разполагат и ядрени ракети. И - нямам нищо против комунизъм от скандинавски тип. Там криза няма. И не виждам да си дават повече зор от гърците. Важно е алчността да е малка.
Сорос предизвика и обезценка на британския паунд през 1992 година.
Когато кризата хвана здраво щата Калифорния, защо никой не продума за разпад и обезценка на долара ?!
Чудно ми е какво ли би станало, ако някой започне да отстрелва спекуланти от световна величина, като Сорос ...
До коментар [#2] от "J.J.":
Време има...ама ресурс няма.
Този манталитет "отивам на работа да си взема заплатата,не да работя"
и "не ми пука". Ще остави темата "българско учстие във Еврозоната",само като тема за разговори на политиците с ранг "министър".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход