Революцията на Орбан
Дясната "Фидес" съкруши политическите си опоненти на изборите. Следващият й рунд е срещу болната унгарска икономика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Революция - така бъдещият премиер Виктор Орбан определи факта, че унгарските избиратели дадоха на неговата "Фидес" две трети мнозинство в парламента. На втория кръг на изборите на 25 април дясноцентристката партия съкруши политическите си опоненти и след като спечели 263 места (от общо 386), ще е първата в последните 20 години, която ще управлява с квалифицирано мнозинство. Безпрецедентната победа дава на 46-годишния Орбан възможност за неограничено действие при втория му мандат начело на Унгария след осем години в опозиция. "Нашата работа в следващите месеци ще е да вдъхнем смисъл в новата икономическа и политическа система и да я изградим", заяви дни след вота Орбан. Той обеща да преследва укриването на данъци и бързо да въведе данъчни облекчения, с което да помогне за създаването на нови работни места в страната. Ако успее да изпълни обещанията си и да преобрази страната, това ще бъде истинската революция.
Предвид изборния резултат наистина изглежда сякаш нищо не може да застане на пътя между "Фидес" и идеите й за реформи. Анализаторите от Виенския институт за икономически изследвания WIIW обаче предупреждават за противното. В анализ за отражението на изборния резултат върху унгарската икономика те описват бъдещото дясно правителство като изправено пред проста, но сериозна дилема. Едната възможност е продължаване на разумната икономическа политика от последната година на управлявалите досега социалисти - нещо, което ще е добре за страната, но ще е удар по предизборната реторика на "Фидес" и може да й донесе отлив на подкрепа. Другата възможност за десните е просто да завият в страни от досегашния икономически курс, което вероятно би означавало удължаване на кризата в страната и изпускане на контрола върху бюджетния дефицит. На фона на всичко това референтът на WIIW за Унгария, Шандор Рихтер е изненадан от оптимистичните сигнали от международните финансови пазари за резултатите от вота. "В пресата пише, че лондонските инвеститори били щастливи от мнозинството от две трети в парламента", каза Рихтер за "Капитал." "Странното е, че за икономиката нямаш нужда от него. На практика можеш да промениш всеки важен сегмент от икономиката с просто мнозинство. То е важно при промяната на конституцията и изборната система."
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Да "съкрушиш" политическият противник, не е голям майсторлък...
И нилашистите съкрушиха Хорти 1944 и кво, гъзът на унгарците тегли волска кола едни 45 години отпосля...
И лостов съкруши БСП 1997, за да му го накарат последните квадратен 2005-2009... и деди съкруши лостов 2001 и "съкрушения" дал Бог...
---------------------------
майсторлъкът е да направиш живота на хората по приемлив, по търпим, докато си в политиката.... е те това е трудно...
---------------------------
БОЙКО Борисов – родният Уго Чавес
МУТРОИКОНОМИКАТА на Бойко Борисов е пред провал. Не може с методите на ВИС, СИК, ИПОН, с похвати на охранители и чалгаджии, с трикове от подземния свят, да се управлява държава. Става все по-зле и това се вижда от всички. Хаос и всеобщ недостиг на средства и компетентност. Които ни мъчат всеки божи ден - с по-високи данъци, цени, лишения, безработица, липса на предсказуемост и перспектива. Или : Бойко Борисов като Ейяфятлайокутл - само дим и поразии !!!
Така е у нас.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.