Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Въпросът не е дали Атина ще напусне еврозоната, въпросът е дали ще я напусне организирано или хаотично. При всички положения страната я очаква фалит, дори и той да вземе по-меки форми като преструктуриране на дълговете."
Мнението на Дезмънд Лакман, бивш зам.-директор на отдела за стратегическо планиране на Международния валутен фонд, не е чак толкова екстравагантно. Почти няма икономист, който да оспорва мрачните перспективи пред гръцката икономика. Ако има вариации, те са в предлаганите мерки. За разлика от европейските американските икономисти, които не гледат на еврото като на политически, а като на чисто икономически проект, директно предлагат напускане на еврозоната от Гърция. Например Нобеловият лауреат по икономика и колумнист на в. New York Times Пол Кругман или Мартин Фелдстайн, почтен президент на Националното бюро за икономически изследвания. Според него единственият път за страната е девалвация, която да върне разходите за труд и цените до по-конкурентни нива.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Даа, твърде интиресни конспирации. И накрая сигурно ще настъпи вариантът, за когото сега всички "експерти" казват: "Това е невъзможно!".
да се чете "интЕресни", разбира се :)
Кои икономисти още вярват, че девалвацията води до конкурентни предимства? Тази теория май е от времето на Рикардо. Имаше много изследвания, които я опровергават (не съм професионален икономист и затова не мога да ги цитирам точно). Със сигурност не работи за малка отворена икономика, тоест за всички, освен да речем, Г-7.
Например, Гърция изнася (всъщност, какво изнася Гърция?) маслини - те струват например 1 евро на международния пазар, защото има конкуренция от много други държави. Ако Гърция въведе драхма и 100 драхми са 1 евро, маслините ще струват 100 драхми. Да не би икономистите да кажат, че Гърция ще почне да ги продава по 50 вместо 100?
50 могат да станат, ако страната стане по-ефективна, например повиши производителността на труда си, или намали заплатите. Но да се намалят заплатите с 20% може и без да се сменя еврото с драхма - режеш и готово - стига да се справиш със синдикатите, хе-хе.
Ами ще купуваме Дойче Марки!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.