Спасение или наказание
Планът за 750 млрд. евро няма да плати цената за запазването на еврото, а само ще купи безценно време


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
На европейските лидери им трябваха няколко месеца, за да решат да предоставят 30 млрд. евро за спасението (добре де, за отлагането на проблемите) на Гърция. След като пазарите не се впечатлиха от това, което се считаше за политически подвиг, беше нужна само седмица сумата почти да се утрои и заедно с предоставените МВФ пари да достигне 110 млрд. евро. Затова не изглежда толкова странно, че когато и това не даде резултат, а заплахата вече плъзваше не само към задлъжнялата южна периферия на съюза, а и към самото евро, само за уикенд беше изкован план за 750 млрд. евро.
Какъв е планът?
- 500 млрд. евро от Европейския съюз, като от тях:- 60 млрд. евро от бюджета на Европейската комисия. Незабавно достъпни за подкрепа на платежните баланси на страни от еврозоната, изпитващи трудности. Лихвите ще са около 5% подобно на спасителния план за Гърция.
- 440 млрд. евро са в специален фонд под формата на гаранции за заеми, предоставени от страните от еврозоната. Достъпни в рамките на няколко седмици.
- 250 млрд. евро от Международния валутен фонд. Достъпни малко или повече по традиционния за МВФ начин - след двустранни преговори и приемане на тежки стабилизационни мерки.
- Европейската централна банка ще изкупува държавни и частни облигации на вторичния пазар.
- Федералният резерв отворя линиите си за краткосрочно финансиране в долари към европейски банки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Момци и дами,
Вероятно ще прозвуча като луд, но пазят Щатите и техният дълг с пропагандната машина, която бълва новини в последните седмици за това колко грижи имало в Европа с публичните задължения.
Те не са се увеличили наскоро, и не е новина, а се заговори чак след като се видя стабилно възстановяване. Да не говорим, че дълговете като цяло в Европа са по-малки от тези на Щатите понастоящем.
В случая с България примерно са 6 пъти по-малки от тези на Сащ като % от БВП, а лихвите са си лихви. Ние, поне знаем колко е зле да няма за хляб, че трябва да има за лихви... :(
За мен, все пак западният свят се е обединил и това е добра новина, въпросът е кой ще го д.ха с инфлацията съпътстваща уреждането на задълженията ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.