Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ще поскъпне ли любимият ви iPhone? А какво ще стане с цената на онези страхотни чехлички, заради които едва изчаквате до следващата заплата, за да си ги купите? И дали ще можете да си позволите да зарадвате децата си с поредната най-нова кукла Barbie в колекцията им?
От десетилетия Китай е производствената работилница на света – от електрониката, през текстила до играчките. На евтината работна ръка страната дължи бурния си икономически растеж, който вече я изстреля като втора икономика в глобален мащаб след САЩ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Да идват тук - ние сме по евтини!
И без това сме суетшоп- поне за всички мангали *не са само цигани* ще се намери работа и няма нужда да ходят до ЗЕ
Е екологията силно ще се влоши- хм- но икономическият ръст
Саймън Кокс - сп. "Еconomist" : '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
.......Сегашното покачване на заплатите всъщност показва, че чуждите инвеститори се нуждаят повече от Китай, отколкото Китай се нуждае от тях. .........................
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Не го знам какъв "специалист" е този Кокс , но това което е казал , е фундаментална глупост.
Чуждите инвеститори могат да минат и без Китай - Китай не може без тях.
Докато на чуждите инвеститори им е необоходима почти безплатната китайска работна сила , на Китай й е жизнено необходходимо , НЕПРКЪСНАТОТО обновяване на KNOW HOW-то , което носят със себе си чуждите инвеститори.
Китай не се нуждае от инвестициите на инвеститорите , защото разполага с огромни финансови ресурси и с гигантски валутни резерви , но............ само с пари "работа не става".
Ако нещата се свеждаха само до пари , то досега Сауди-Арабия , Кувейт, ОАЕ , Катар , Бахрейн и т.н. , отдавна да бяха се превърнали в световни технологически , научно-технически и индустриални лидери.
Но не са. И никога няма да станат.
Въпреки гигантския си БВП , Китай си остава РАЗВИВАЩА се държава.
Ето защо - Китай има нужда от външните инвеститори , а не обтратното.
До коментар [#2] от "Николай_1":
"Чуждите инвеститори могат да минат и без Китай - Китай не може без тях." - голяма глупост каза! Нещата са взаимосвързани, нито Китай може без чужди инвеститори, нито чуждите инвеститори - без Китай. Ако инвеститорите нямаха интерес да инвестират точно в Китай, отдавна щяха да са се изнесли в други, по-подходящи държави.
Axl_Rose , прочете ли внимателно този пасаж от моя коментар #2?: '''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
.................Докато на чуждите инвеститори им е необоходима почти безплатната китайска работна сила , на Китай й е Ж И З Н Е Н О необходходимо , НЕПРКЪСНАТОТО обновяване на KNOW HOW-то , което носят със себе си чуждите инвеститори................
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Разбира се , че нещата са взаимосвързани , но зависимостите са РАЗЛИНИ.
Без външните инвеститори /и ти това много добре го знаеш/ , Китай въобще нямаще да е това , каквато е сега в момента и ние въобще нямаше да си хабим времето , да пишем за тази страна. Това е правата зависимост , която е съдбоносна за Китай.
А обратната зависимост е , че външните инвеститори ако не инвестират в Китай , няма да реализират големите печалби , които сега реализират , без този факт , да се отрази съдбоносно за техните фирми и компании.
Сега стана ли ти ясно?
"На евтината работна ръка страната дължи бурния си икономически растеж"
Не съвсем, тя не е и толкова евтина. По-скоро бурния икономически растеж се дължи на това, че в страната има ред, а за корупция чиновниците и митничарите рискуват смъртна присъда. Там където има закони които се прилагат има и инвестиции.
Средната заплата в Шанхай преди години бе около 6 500 - 7 000 евро годишно. Тоест по-голямата от тази в България и в центъра на цивилизацията - София. Сега сигурно е много по-голяма.
За #5:
#5 , ама ти наистина май си - Jay Gould , жалко за цилиндъра!!
Шанхай е само 1/94-та част от целия Китай. И както много добре знаеш заедно , той с Хонг-Конг , Гуанджоу и Пекин са градове витрини и то в централните си части.
Цялата останала част от Китай , която е затворена за очите на чужденеца , няма нищо общо с тези градове , където са съсредоточени инвестициите на всички външни инвеститори.
И въпреки огромния си БВП Китай , си остава РАЗВИВАЩА се страна.
Jay Gould , отдавна по света , Китай и китайската продукция са станали синоним на ниско качество.
Дори и в Шанхай не е толкова весело навсякъде както го казва джей голда. Да не говорим ако се качиш на рейса посока запад :)
Не забравяйте, че Китай усилено спонсорира негови студенти, които заминават да следват в Европа и САЩ. Не мислете, че тази изгряваща супер сила, няма сама да си осигурява ноу-хау. Не казвам, че това ще стане скоро, но те се подготвят за това.
хе-хе, това за смъртните присъди за корумпирани митничари и чиновници е само за парлама, нещо като цецовите акции. от 1.3 милиарда души имало няколко десетки екзекутирани на година - можеш ли да сметнеш това какъв % е? а без подкуп, и то на всички по веригата - от местния кмет та чак до ЦК на партията - в китай работа не се върши.
ако не си чувал, в китай пост в партията се получава с пари (подкуп). а целта на поста е да избиеш вложените пари, с печалба.
За господин aboykov - #8: '''''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Китайцы соскучились по русскому оружию
30.11.2009 / комментариев: 1 / просмотров: 310 /
Вчера президент Дмитрий Медведев провел переговоры с зампредом Центрального военного совета КНР Го Босюном. Обсуждалось военно-техническое сотрудничество (ВТС), которое в последние годы резко пошло на спад: Москва отказывается продавать Поднебесной не только свои технологии, но и последние новинки, опасаясь их пиратского копирования. Эксперты призывают Кремль не поддаваться давлению Пекина, несмотря на то что экспортный простой бьет по российскому ВПК.
О встрече Дмитрия Медведева с Го Босюном доподлинно известно лишь то, что прошла она в Барвихе и что на ней присутствовали министр обороны Анатолий Сердюков и директор Федеральной службы по ВТС Михаил Дмитриев. Учитывая деликатность обсуждаемой темы, закрытость мероприятия объяснима
По общему мнению экспертов, речь должна была идти о том, как вывести торговлю оружием на былые показатели: китайской армии нужна новая техника, а российским оборонным заводам — деньги, к которым они привыкли за 12 лет плотной кооперации Москвы и Пекина в ВТС. Однако в последние два-три года наблюдается некая пауза, которую эксперты иронично называют "стратегической". "Китайцы требуют уже не просто продажи вооружений, но и технологий, а Москва на это пойти не может. По крайней мере на китайских условиях, — говорит директор Центра анализа, стратегий и технологий Руслан Пухов. — Вот сейчас стороны как раз мучительно пытаются найти компромисс"
В последнее время российско-китайские отношения в ВТС характеризовали не только тающие объемы заказов, но и громкие скандалы. В марте этого года в прессу попала информация, что Москва собирается отказать Пекину в продаже крупной партии истребителей Су-33 из опасений, что китайцы незаконно скопируют этот самолет, как ранее скопировали Су-27.Подобное пиратское копирование и промышленный шпионаж — чуть ли не единственный выход для
Поднебесной, отмечают эксперты: после событий 1989 года на площади Тяньаньмэнь в США и Европе действует эмбарго на поставку оружия в Китай, а Израиль испытывает давление Вашингтона. "Ничего своего китайцы, по сути, не развивают, а только воруют. На этом построен весь их ВПК, — говорит эксперт Института политического и военного анализа Александр Храмчихин. — Например, их корабли — это любопытный синтез российских и западных технологий".
Отсюда и громкие скандалы в США с китайским шпионажем в ВПК."Пока у России хватало ума не передавать китайцам истребители пятого поколения и другие передовые разработки, — отмечает г-н Храмчихин. — И я очень надеюсь, что так будет и дальше".
Вячеслав Леонов
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход