Три войни по-късно
След десетилетие на гняв и взаимни обвинения, Русия и НАТО изведнъж зафлиртуваха. Това е добре за всички, но дали ще продължи?


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ранният следобед на 20 ноември, събота. В изложбения център на португалската столица Лисабон, разположен до впечатляващата крайбрежна алея с ресторанти, тече вторият ден на срещата на върха на НАТО. Българският външен министър Николай Младенов точно е приключил участието си в едно от съвещанията на страните членки и се подготвя за заключителното заседание преди "гвоздея" на деня - съвета Русия-НАТО.
Неочаквано представител на датското външно министерство открива Младенов и му предава молба от колежката му Лене Есперсен да участва в кратка импровизирана пресконференция. На нея шестима външни министри от Европа отправят пред американските медии призив към Конгреса да ратифицира новия руско-американски договор за намаляване на стратегическите ядрени оръжия. "Това е в интерес на региона, на Европа и на трансатлантическия съюз", заявява унгарският външен министър Янош Мартони.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Интересно дали признанието за Катин има нещо общо.
Русия одавна е бита карта, която се крепи само на огромния си ядрен арсенал. При условие, че се топят почти колкото нас ще им става все по - трудно с население от около 100 милиона през 2030 да опазват Сибир от 1,5 милиарда китайци, които освен демографски, икономически и политически ще доминират и в културно и технологично отношение. Много чукчи, якутии всякви други неруснаци ще предпочетат китайския напредък пред руската деградация. А и при едно малцинство от 20 -30 милиона китайски работници и нелегални заселници в Сибир ще бъде съвсем очаквано автономните области да искат да станат независими държави под контрола на Пекин. Такива планове със сигурност подготват от китайските стратези, които искат реванш и отмъщение за спряната им през 17 от Петър Велики експанзия на север и запад. Подготовката на Китай да подчини Евразия да е в ход просто засега им трябва още време, което при сегашната ситуация е на тяхна страна. В техния исторически контекст дори 100 години подготовка е съвсем в реда на нещата , ако целта бъде постигната. Въпреки, че Русия е отблъскала авантюристи като Наполеон и Хитлерр този път изборът е или да бъде китайската Канада или да се бори докато бъде разпокъсана на залци , защото цяла е голяма лъжица дори за китайската уста. Така , че опитът им да играят с НАТО за да запазят статуквото е доста позакъснял. А и при все по видното си икономическо и технологично изоставане от развитите държави руснаците трябва да разберат , че само див национализъм и луд милитаризъм и силна водка не стигат за да запазиш империя, а. Класическия пример е техен - СССР
Натовските и брюкселските зелки най- накрая сгряха, че не трябва да се завират в задният двор на Русия (след Украйна, Туркменистан и едно ядене на връзка от Наакашвили)
Браво, доволен съм, напредък има ....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.