Един диктатор по-малко
"Жасминовата революция" в Тунис е предупредителен сигнал за арабските деспоти
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато си бил на власт почти четвърт век, вероятно е съвсем естествено да се чувстваш недосегаем. Но както разбра тунизийският президент Зин ал Абидин бен Али, това може много бързо да се промени. Двайсет и три години след като безкръвният "жасминов преврат" го доведе на власт в северноафриканската страна, той бе свален с "жасминова революция". А изненадващият му крах е предупредителен сигнал за управляващите от Алжир до Саудитска Арабия шейховете, емири, крале и президенти, че може би и те не са толкова недосегаеми, колкото си мислят.
Всичко, което искаше 26-годишният тунизиец Мохамед Буазизи, беше работа и възможност за достоен живот. Вместо това получи революция, макар и с още неясен край. На 17 декември младежът се самозапали в знак на протест, след като полицията конфискувала разрешителното му за търговия със зеленчуци. Смъртта му го превърна в мъченик и емблема на цяло едно поколение - младо, образовано, гневно и намиращо се в задънена улица (безработицата сред младежите в Тунис е 31%). Започналите плахо и продължили близо месец протести внезапно набраха сила и на 14 декември президентът Бен Али бе принуден спешно и драматично да избяга от страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Двама са. Току що чух , че са заключили и Бейби Док!
Много се радвам!
Тунис - най европейската от северноафриканските арабски държави. Със закон забраняващ полигамията от 1956 г. и 60% бюджет за образование в 1960 г......Сваленият диктатор управляваше с помоща на ЕС и САЩ. Поради плашилото "талибанизация"? Време е за преосмисляне на политиката към арабския свят?
До коментар [#2] от "dobrich":
Колега, действително тунизийците и тунизийките могат да бъдат сравнявани САМО с иранчани и иранчанки, въпреки че последните са персийци и не обичат арабите.
Виж, по отношение на алжирянци и алжирянки, можеш да видиш хомосапиенси РУСИ със СИНИ очи и бяла кожа и докато не ти проговорят на "орнаментирания" език НИКОГА няма да разбереш, че са алжирски араби. Там франсетата са ръсили семето си на поразия, та за това де....
По отношение на Мароко ситуацията е малко по-сложна, защото това е най-мразеното племе в цяла Африка.
"Жасминовата революция" в Тунис е предупредителен сигнал за арабските деспоти"
Арабски деспоти, ами то има ли арабски демократи?
Ислямът предполага единоначалие и подчинение.
До коментар [#3] от "Зам. Директор":
Виждал съм подобни екземпляри сред алжирците, но те са от берберското малцинство. И ми се струва, че този европейски външен вид се дължи на германското племе вандали, които са имали държава по едно време там?.....А иначе Тунис и Алжир са били главните бази на мюсюлманските пирати. И съответно робски пазари през Средновековието за нещастни отвлечени европейци...
А бе приказвате вие,но ако Бейби Док върне в този моментт парите,който е откраднал ще го изберат втори път,че и паметник могат да му издигнат.В този объркан свят както казваше поетът"погледът мрачен,умът не види добро ли зло ли насреща иде"
И още нещо? Големият латино-американски революционер Симон Боливар на смъртния си одър изоставен и беден заявява."Да правиш революция е все едно да ореш морето с плуг.И без това накрая властта попада в ръцете на жалки диктатори"А Талейран по време на Френската революция играел на карти,когато тълпата вън крещяла"Победа".Той хвърлил картите и казал на околните."Господа победихме"На въпроса "Кои сте вие" отговорил:
-Утре ще ви кажа.
Та такива работи.Нали я видяхме и ние нашата революция.То пък една революция.
Аз съм ЗА всяка промяна в мюсюлманска страна, която ще върне обратно по домовете им всички мюсюлмани-имигранти в Европа
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.