Битката за душата на арабския свят
Египет тръгна по стъпките на Тунис. Тази борба обаче ще е по-тежка и дълга.


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Да си арабски диктатор обикновено е лесна задача. Веднъж качил се на върха, стига да имаш подкрепата на армията и тайните служби, да раздаваш достатъчно щедро пари на група привилегировани и да си достатъчно брутален и непоколебим, можеш да си спокоен ако не завинаги, поне за близкото бъдеще. Тази цинична истина, управлявала арабския свят в продължение на десетилетия, изведнъж изглежда фатално разклатена.
След като тунизийските протести неочаквано завършиха с революция този месец, улиците на Египет и Йемен също пламнаха, окупирани от десетки хиляди хора. И ако Йемен е малка държава, разкъсвана от гражданска война, без особено влияние в региона, то Египет е голямата, тежка плочка от доминото, за която допреди седмица никой не допускаше, че може да се разклати така бързо. В този луд януари, когато събитията се идват светкавично едно след друго, арабският свят може за няколко дни да се промени или да преживее поредното разочарование. И в двата случая Египет ще е основна причина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
83 коментара
Някои маймунки дълго се задържаха на власт, време е за смяна....
И Египет, както и повечето режими през последните 50-60 години вегетират под сянката на САЩ или бившият СССР. Египет е втори след Израел по сума на получените помощи от САЩ за последните 30 години - 68 милиарда долара. Сами си правете извода доколко Мубарак е зависим от едно обаждане от Вашингтон. Най-важното е не че е диктатор, а че е верен съюзник (не безплатно разбира се) на Запада. В момента, в който не може да се разчита на него, ще си стегне куфарите като колегата от Тунис (да не споменаваме съдбата на Саддам).
Египет и Тунис са само началото на сериозни граждански вълнения и гладни бунтове, които предстоят в подобни държави от Африка и Азия. Повишаването на цените на храните и горивата ще подклажда граждански войни и емиграционни вълни, по-сериозни от когато и да било.
Браво на автора!
Най-после онова което чакам от няколко дни - подреден и аргументиран анализ на събитията в Тунис и Египет, даващ обяснения и ангажиран с балансирани прогнози.
Социалните мрежи демонстрират потенциал за рзбиване на авторитаризма, когато последният не се справя с управлението на страната и показва неграмотност в оценката на реалността.
Дали зад тази красива комуникационна сага има и още нещо, което засега остава скрито?
Египет, е много интересна старогръцка дума и значи под егейско море......Αιγαίο+Ύπτιος=Αίγυπ τος....Ύπτιος=под водата
Бре, няма да се учудя, ако следващата мишена на арабските фундаменталисти се окаже Марк Зукърбърг. Едва ли е предполагал, че може да създаде първото засега ефективно оръжие срещу забравили се диктатори.
Arabs believe in persons not in institutions
Естествено е че арабскит диктатори с а в основата на беднос тта в арабс ките държави,но алтернаивата е просто ужасяваща- ислямистите. Типичен п ример и Иран ,която макар и да не е арабска държава има сходен начин на живот.След революцията през 1979г на власт дойдоха аятоласите и върнаха страната в мрачните средновековни времена.
Абе вие луди ли сте, демокрацията ще докара на власт в арабския свят едни мили "Мюсюлмански братя", който ще направят невъзможно да мине по улицата християнин или жена без фередже. Египет бе почти европейска държава превръща се в нещо, пред което и Иран ще е сладурче.
Някой да си спомня за атентатите срущу коптите преди броени дни?
Надига се ислямистка революция. Улицата не винаги е права, не всяки протест е праведен и не всеки който стреля по демонстранти е престъпник.
Никой не им е виновен на арабелите с по пет жени и 20 деца, че са бедни, само който не е ходил в Горен Египет може да пише подобни глупости за либерализация на обществото, ако живеех в Египет, щях да създавам формирования за защита на Мубарак.
Мародери са счупили мумии в Египетския музей в Кайро - почна се!
Първо великите сили трябва да си оправят грешката от 1948 със създаването на държавата Израел и подкрепата на ционетата, много дълго не се прави нищо по въпроса, и сега ислямизма почва да взема реванш..... само с "наши" диктатори и "наши" крале няма да се реши проблемът.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.