Наричана още Лорена
Една румънка с кодово име и досие в Секуритате показва колко се е променила НАТО


Мартина Ганчева

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Преди 21 години би било немислимо някой като мен да работи в НАТО." Така започва разговорът на "Капитал" с Оана Лунджеску, новият говорител на алианса. В над 60-годишната история на организацията тя е първата представителка на нежния пол и първата източноевропейка, която застава на този пост. Назначаването й е символ на това колко се е променила НАТО.
"Всъщност алиансът е много по-малко доминиран от мъже, отколкото изглежда на пръв поглед. Моята заместничка също е жена - Кармен Ромеро, бивша колежка от испанската агенция EFE. Има още няколко изключително силни дами в редиците на НАТО - посланиците на Великобритания и Франция, както и министрите на отбраната на Дания, Литва, Норвегия, Словения и Испания", допълва Лунджеску. Тя със задоволство цитира резолюция 1325 на Съвета за сигурност на ООН. Приетият на 31 октомври 2000 г. документ признава ролята на жените в разрешаването на конфликти и безспорно стана причина много дами да преодолеят видимите и невидимите ограничения и да заемат длъжности, традиционно поверявани на мъже. "НАТО гледа изключително сериозно на тази резолюция. Ролята на жените не е само в щабквартирата, но и във водещите операции и мисии на НАТО по света", допълва Лунджеску.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
"Заради натиска на Секуритате през 1985 г. Оана заминава за Германия при майка си. Малко след това започва журналистическа кариера в румънската секция на Би Би Си в Лондон."
Нещо тук не ми се връзва. Как точно е напуснала Румъния и е отишла да живее при майка си? Къде точно, в ГДР или в Западна Германия? Ако емиграцията в изтока е била възможна, то във Лондон или Западна Германия по легален път е било напълно невъзможно, още повече пък за румънка. Всички знаем как се е емигрирало едно време: или чрез бягство или с връзки и вид мисия. Ако е второто, блазе му на НАТО...
По всички критерии на нашите ДС милиционери тая румънка отказвайки да работи за Секуритате се явява нещо като народен враг на родината, предал световното революционно движение по ръковдството на КПСС и винаги трябва да се има едно наум с нея.
Заглавието на статията е доста двусмислено. Хрумна ми следният израз за България:
Наричан още Гоце
Един българин с кодово име и досие в ДС показва колко се е променила НАТО ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.