Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Вчера и днес по улиците на сирийската столица Дамаск се разигра близкоизточно deja vu - стотици демонстранти се събраха на рядък протест срещу правителството. Те призоваха за демократични реформи и за освобождаване на политическите затворници. Според Associated Press демонстрацията не е протекла мирно, тъй като във вторник са се намесили проправителствени симпатизанти, които започнали да бият протестиращите, а днес полицията включила в действие палките си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Дано да падне и тази плочка от доминото - хората заслужават свобода! Башар си е диктатор макари и да изглежда неееежничък като станишката
Иначе това ще е добре - турция ще бъде притисната от още една страна от малко по-демократична държава - и ще им даде едно на ум за правата на Кюрдите и евентуалното им отделяне от туркията и присъединяването и към северен ирак
Демокрацията не е решение за тези държави. Исторически погледнато, генезисът на тези народи не позволява това. Исторически случилите се събития и достижения не позволяват това. Най- вече религията не позволява това. Както ще се убедим, в Тунис, Египет и Либия войната между племената ще доведе до това, което доведе в Ирак и Афганистан. Защото това е война точно между подчинено племе и подчиняващо племе. Демокрацията е възможна само в така наречения Запад.
Виж, Лиобия и си отговори на въпроса в какво ще прераснат. Все таите надеджди за анархия и разруха, типично по седесарски!
Този тип революции вече се превръща в един вид обичайна новина."Я да отворим вестника и да видим кой падна днес?"Лично аз,очаквам в скоро време на пазара да излезе книгата "10 съвета за да съборите вашия диктатор".Естествено,таз и книга,още преди да достигне широката аудитория,ще бъде изкупена от китайските власти,че ако попадне в ръцете на някой политически дисидент,отиде им цялата икономика.
Солженицин: "Разбрах най-сетне лъжата на всички революции в историята”
До коментар [#2] от "mariya85":точно казано, браво!!!!
До коментар [#5] от "thedreamer":проблемът не е само да разбереш, а кога го разбираш..... Солженицин го разбра след като отсиде маса години в ГУЛАГ.... по нашему след дъжд качулка.....
До коментар [#2] от "mariya85":
Демокрацията винаги е решение. Въпросът е да дорастеш до нея.
В тези държави това няма да се случи скоро. Щом в Европа не всички още сме дорасли, какво остава за ислямски държави.
Иначе диктаторските и полу-диктаторските режими са обречени в дългосрочен план. В Близкия Изток, ако нямаш петрол, авторитарният ти режим е още по-обречен, защото не можеш да запушиш устата на гладния с безплатен хляб.
Протестите в Сирия не са от типа на Тунис или Египет,хората искат освобождаване на политическите затворници,а не падане на режим.
Сирийското общество е по-различно структурирано в сравнение с Тунис, Бахрейн, Либия или Египет. Ако стане бунт, християните ще са с властта, защото тя има осигурява стабилност. Сунитите ще са анти-режима, а за кюрдите и иракчаните не може да се прогнозира. Един бунт в Сирия би означавал разцепление на цялата страна.Проблемите трябва да се решат по друг начин.
До коментар [#2] от "mariya85" и до коментар [#6] от "boby1945":
И все пак интернет и глобализацията не могат да бъдат спрени, а те ще доведат неизменно до демократизация, ако не до демокрация. По какъв модел ще е тя, е най-добре самите народи да си решат, а не да им се оказва влияние и да им се привнасят модели. Но се залъгвате, ако си мислите, че тези диктатури не са обречени. Чърчил е казал, че демокрацията е ужасно неефективна форма на управление, просто не е измислена по-добра. Горе-долу е бил прав.
Твърдението, че арабските общества и ислямът изобщо нямат някои демократични традиции, е доста тесногърдо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.