

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Преди две седмици заплахата на Муамар Кадафи да унищожи бунтовниците срещу режима му уличка по уличка (zenga, zenga) звучеше по-скоро комично и дори се превърна в музикален хит. Днес звучи злокобно. Човекът, чиито плакати бяха изстъргани от стените в либийските градове и който беше почти обграден в последния си бастион в Триполи, сега е на прага на Бенгази - сърцето на революцията, която заплаши 40-годишния му режим.
Пак тази седмица саудитски войски и части на ОАЕ влязоха в Бахрейн, за да помогнат на местния монарх да се справи с протестите, които така и не стихнаха (виж текста). В Йемен, силите за сигурност на Али Салех стават все по-безогледни в използването на сила срещу демонстрантите. След като революциите в Тунис и Египет отнесоха двама от арабските диктатори, на други места вълната на народно недоволство се разби в стената от военна бруталност. Арабската пролет се превърна в нещо средно между Прага от 1968 г. и Ирак от 1991 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
И отново опираме до интересите на САЩ и Запада, като цяло. Реално, не хората са на първо място, каквото и да кажем. Повечето от нас мислят първо за петрола и газа: това е истината, колкото и неприятна да е. Въпрос на време е хората там, обаче, да го осъзнаят... Нужно е цялостно преосмисляне на ситуацията: дали заради единия петрол и газ, на които обаче се основава цялата ни икономика, си заслужаваме да обричаме на диктаторски режими всички тези хора. Моето лично мнение, в следствие на контакти с млади хора от този регион е, че там вече има достатъчно мислещи и образовани хора, които са готови да изградят нов тип демократични арабски държави. Вижда се, обаче, че само с протести на някои места няма да стане. Срамно бавната реакция на Запада и продължаването на подкрепата за тоталитарни режими в региона доказват колко неправилни сигнали дава Запада. Това, което трябваше да стане е веднага оттегляне на подкрепата за всички тоталитарни правителства в региона (всички знаем кои са) и започване на инициативи за помощ на населението. А пряка военна намеса би била най-неправилна в случая, въпреки че явно ще е нужна. Може би трябваше Египет да поеме по-голяма роля в всичко това, но при арабите има и вътрешни конфликти (египтяните и либийците не се обичат много много...). Дано ЕС най-накрая изрази ясна позиция и ако се наложи да се намеси пряко с въздушни удари или каквото друго се налага, колкото и непопулярна би била и в Европа и в самите страни, защото иначе целия регион ще стане по-нестабилен от когато и да е било.
А от къде тези така наречени младежи бунтовници се сдобиха с РПГ та, самолети, оръжия и боеприпаси и въобще кой ги финансира. Такива мащабни военни действия не се водят от безработни и отчаяни млади хора. Освен това къде в коя нормална държава ако има въоръжена съпротива срещу законно избрано правителство няма да се употреби сила. Друг е въпросът до колко е демократично правителството в Либия но тези въпроси не трябва да се решават с оръжие.
До коментар [#1] от "J.J.":точно хората са на първо място в сметките на протестантските демосрати, Либия при Кадафи е едва ли не най-развитата страна на Африка, хората и живеят по добре от нас българите в България, работят им множество чужденци и обърни внимание тези чужденци с охота работят в Либия щото им плащат добре....
Това на нищо не прилича, вместо либийците, като обикновени африканци, да работят на бледоликите, те видиш ли живот си живеят.... не може така повече... не може Либия да продава по малко петрол от Нигерия и в същото време икономически да е на 100 места преди Нигерия, преди България (какво нахалство) и даже преди Турция най-голямата страна в НАТО с най мощна армия след САЩ!?!?
Къде е тръгнал Кадафето бос из лука???
Това просто не е честно, всите африканци слугуват, либийците чорбаджии......
И на мен ми мина през ума Пражката пролет докато гледах репортажи от саудитската инвазия на Бахрейн и изродщините срещу цивилните демонстранти през седмицата (които много показателно съвпаднаха със световната медийна паника около Фукушима Даиичи). Кофтито е, че никой нищо няма да направи. Вярно, Хилари отвори половин уста да изрази "загрижеността на САЩ от насилието в Бахрейн" и да "призове властите към диалог", но само два часа по-късно звънеше на Рияд да ги кандърдисва да се включат в акцията срещу Кадафи. Жалко, много жалко!
http://www.youtube.com/watch?v=_we3qxzWUWw
До коментар [#3] от "boby1945":
Просто не знаеш колко си прав!
Либия = може военна намеса заради насилие срещу цивилни граждани
Бахрейн = не може?
С Арабия = не може?
Защо бе Сарко си така двуличен - или защото има една базичка там у бахрейн?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.