Термометър в устата на тигъра
Турската икономика премина относително добре през кризата, но битката й за траен успех предстои
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Турция е една от малкото страни, които успяха да се възстановят от глобалната криза с минимални последици. Важна роля за това изиграха икономическите реформи, които правителството ни направи през 2004 г. и 2006 г." Изказването е на министъра на икономиката Али Бабакан и беше направено в средата на март на среща на управляващата консервативна мюсюлманска партия АКП в Северозападна Турция. Думите му са коктейл от истина и пропаганда преди парламентарните избори през юни.
Очаква се АКП да излезе като победител от вота за трети пореден път и да стане най-дълго управлявалата самостоятелно партия. Това ще гарантира стабилност и приемственост в политиката, но "анадолският тигър" все още има да преодолява сериозни препятствия пред светлото си икономическо бъдеще. А най-големият риск е дали по време на предизборна кампания управляващите ще успеят да се справят с проблем, който тези дни е доста рядко срещан – да предпазят икономиката от прегряване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Опре ли до това централната банка да диктува темпа на икономика, нищо добро не се задава. Как се радвам само, че ни вързаха с борд.
Името на министъра е Али Бабаджан.
циник, а ти какво мислиш, че е валутният борд, ако не централно управление на финансите?
До коментар [#3] от "spasunger":
Не е зле първо да попрочетеш малко относно интервенциите, които може да предприема една централна банка, както и относно ограниченията, които и налага един валутен борд.
Резултатът е липса на квалифицирани хора - значи без квалифицирани хора имат ръст от 5%! Как става така бря чоджум! Значи ние тука от толкова специалисти не можем и 3% да направим! Бряяяя
Дурмуш Йълмаз е гуверньорът на централната банка на Турция, а не губернатор ... малко пояснение ;) . Човека написал статията би трябвало да поработи повече върху нея, тъй като има доста места за поправка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.