Плюс или минус
Еврозоната ще си има нов пакт и механизъм. И стара криза, която още не знае как да разреши
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Не трябваше да става така. Идеята беше на срещата на върха на 24 и 25 март в Брюксел ЕС най-после да излезе със смела "голяма сделка", която да разреши веднъж и завинаги дълговата криза в еврозоната. Детайлите по споразумението бяха договорени предварително и просто се чакаше звездният час, в който европейските лидери да го обявят за прието и да респектират недоверчивите пазари с единството и размаха си.
Сценарият обаче се обърка още преди срещата. Ден по-рано португалският премиер Жозе Сократиш падна жертва на трудния шпагат между опитите едновременно да успокои изнервените инвеститори, душещи за кръв около страната му, и да накара сънародниците си да приемат поредната порция горчиво фискално лекарство. След като неговото правителство на малцинството не успя да прокара през парламента четвъртия за последната година пакет от мерки за намаляване на бюджетния дефицит, премиерът бе принуден да подаде оставка. Така към икономическата криза се добави политически вакуум, а над срещата на европейските лидери надвисна неприятният въпрос кога точно ще се наложи да дават пари на поредната закъсала държава и как изобщо може да се случи това при липсата на стабилни управляващи с ясен мандат в Лисабон.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Финансовата система е почти напълно необективна: когато един каже "Гърция потъва, теглете си парите," хората започват да го следват. И точно затова трябва да се създаде обективен начин за контрол и наблюдение. След като огромната част от дълговете на PIIGS са точно към UK, Германия и Франция, паника просто не трябва да има. Никой няма да ги остави да фалират. Трябва повече анализ и по-малко печатане на въображаеми пари за уж-полезни пактове и механизми. Лично за мен изхода е в независима европейска агенция за кредитен рейтинг, която най-накрая да вкара малко яснота на пазара.
Минус - минус
Поредно отбиване на номера - типично по европейски.
От социалисти - толкова. Заявката е - да спасим задлъжнелите страни като им увеличим задълженията?!? За мен това е абсурдно както е абсурден социализма. В опита да се спасят плащанията към кредитодателите те натоварват всички европейски данъкоплатци. А ако има някой, който трябва да изпие горчивата чаша за своята недалновидна инвестиция са точно кредитодателите.
Не знам за еврозоната, но знам че трябва да се стягаме и да плащаме, ей така да става едно плащане.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.