Битка с неизбежното
Гърция получи глътка въздух с облекченията по спасителния заем от ЕС и МВФ. Фалитът обаче продължава да изглежда неминуем
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Списъкът на анализаторите, които смятат, че Гърция е фалирала и преструктурирането на дълга й е само въпрос на (не много) време, е доста дълъг. В него влизат имена като лошия пророк Нуриел Рубини, бившия главен икономист на МВФ Кенет Рогоф и бившия главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Отмар Исинг. В групата на невярващите, че Атина е спасена и може да се измъкне от фискалния ад, без да мине през чистилището на банкрута, очевидно са и инвеститорите на международните пазари, които изискват 13% доходност по гръцките облигации, както и рейтинговите агенции, които се надпреварват да понижават рейтинга на страната и банките й. Според информация на сп. Spiegel в списъка вече влиза и МВФ, който е сменил курса и зад кулисите притиска Атина да преструктурира дълга си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Какво да ги оплакваш гърците - лихвите им са по-ниски от нашите! Какъв парадокс е това - дали не става въпрос за картелче на банките в БГ + БНБ за довършване на плебса?
До коментар [#1] от "Пешката":
Не, просто ние в очите на Западна Европа сме все още пост-социалистическата република с елементи на демокрация и анархия. Няма как страна с валута евро, развивала се доста по-добре в последните 20-ина години, с доста по-висок БВП на глава от населението да няма по-ниски лихви, дори и с огромна задлъжнялост, като Гърция. Трябва още много работа от наша страна, не трябва да се отпускаме.
До коментар [#1] от "Пешката":
И поради ква причина искат да довършат плебса??? Кой иска да унищожи онзи откогото печели?
Оставете ги гърците...Живели са и продължават да живеят по добре от нас! Ние да му мислим....
Когато един човек поиска заем, банката иска бизнес план, за да е сигурна, че ще си получи парите обратно заедно с лихвата. Когато инвеститорите купуват ДЦК очакват доходност в зависимост от това до колко вярват, че дадена държава ще фалира. Тях не ги интересува дали правителствотото, което кредитират ще дава средстава за пенсии или реформи, които ще доведат до развитие на икономиката и от там повече приходи от данъци. Това стимулира прилагане на неразумни политики, а обикновените хора се подлъгват по популизъм. Фалитите на държави обаче са редки, защото глобализацията води до сериозни проблеми. Та се чудя дали вместо Евро Плюс не е по-добре да въведем изискване правителствата целево да харчат парите от ДЦК !?!
До коментар [#3] от "Stavrogin":
разликата е много тънка между унищожение и и докарване до зависимост за цял живот - доскоро над 80% от хората имаха собствено жилище - колко ли е процентът сега? На запад много малко хора притежават каквито и да са материални активи без задлъжнялост към банките - за това става въпрос - финансово заробване базирано на всеобщата консумация и комерсиализация гарнирано със подмолна инфлация която обезценява спестяванията и постепенно намаля покупателната способност на хората. Какво излиза Глобализацията = новият световен (феодален) ред?
До коментар [#6] от "Пешката":
Е кой е виновен затова, че основните приоритети на българина са свързани с материални придобивки, да не би банките да ти набутват кредит без да те питат! Ти си тоя който ходи да се моли за пари, нали? Нещо не схващам, хем взимаш пари после мрънкаш, чè ти вземали лихва, ами най-простият начин да паднат лихвите е просто като намалее търсенето на кредити!
До коментар [#6] от "Пешката":
Кой те е карал да се набълбукваш?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.