Нямате достъп до тази зона
Румъния, изглежда, се примири, че влизането в Шенген се отлага за неопределеното бъдеще


Мартина Ганчева

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Унгария успя да изпълни един от приоритетите си начело на ЕС. Желанието на Будапеща беше по време на шестмесечното й председателство на съюза да постигне разширяване на Шенген. И се получи, макар и не съвсем според първоначалния замисъл. Свободната от граничен контрол зона ще се отвори, само че не за България и Румъния, а за Лихтенщайн. В началото на март ЕС одобри миниатюрното херцогство за 26-ия член на Шенген. А преди дни дунавският дует получи поредния недвусмислен сигнал, че скоро няма да има достъп до тази зона.
В Румъния, изглежда, вече са приели неизбежното и признанието на унгарския премиер Виктор Орбан, че пред влизането на София и Букурещ е издигната стена, този път не предизвика особени гневни изблици. Може би защото предишните такива не успяха да убедят румънците, че виновни за забавянето са лошите Париж и Берлин, а не собственото им правителство.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Аз пък не мисля, че трябва да влизаме в Шенген, преди да има общо-европейско решение за разходите, свързани с охраната на външните граници на Шенгенското пространство, а и на ЕС, а именно лагерите, хилядите незаконни икономически имигранти, стените и т.н. Докато няма такова решение, Шенген ли: не, мерси!
И до момента не мога да разбера каква е ползата на България от влизането ни в шангенското пространство. Освен да служим като външен щит срешу евентуални емигранти (разбирай вменяват ни се допълнителни задължения), ползите - политически и/или икономически не ги виждам. Още повече че се разбра колко лицемерно е отнощението между страните стари членки на Шанхен - виж как всички в труден за Италия момент я оставиха сама да се оправя. Каква би ни била ползата от това пространство, ако при всеки проблем "пространството се затваря"....и България остава отново сам с проблмите си?
Напълно съгласен с коментар номер 2. Виждам само разходи и измиване на ръцете с България при проблеми и хипотетични ползи. Скептичен съм че ще получим подкрепа в борбата с международните канали за контрабанда, които ще се насочат към страната. А с тях върви всяка друга престъпност.
Не, Мерси! Първо да даат гаранции за техническа и финансова обезпеченост за Масрафа!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.