Един гневен мъж
Политическата еволюция на Реджеп Тайип Ердоган може скоро да го отведе до президенското кресло
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Той често гневно размахва пръст и повишава глас пред множеството на поредния предизборен митинг някъде в Турция. Изглежда ядосан. Този гняв идва от Касимпаша – беден работнически квартал на брега на Златния рог в Истанбул, обяснява пред "Капитал" Сибел Ераслан, колумнист в турския вестник Star, привърженик на управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКР) и стара позната на сегашния и бъдещ турски премиер Тайип Реджеп Ердоган. "Гневът е начин да оцелееш на това място", казва тя, но бърза да поясни: "Той невинаги е такъв. Това е само когато е сред множеството или по време на избори." Пролетта на 2011 г. беше точно такова време за лидера на АКР – на предизборни митинги и обиколки из Анадола, които повече от сигурно ще го отведат до трети пореден мандат начело на турското правителство след парламентарните избори на 12 юни. Така той ще се превърне в човека, задържал се най-дълго на премиерския пост в Анкара след края на еднопартийното управление в страната.
Премиерският пост е стара амбиция на Ердоган, още от времето, когато е заместник-председател на Партията на благоденствието на Неджметин Ербакан (ислямистка формация, която беше забранена през 1998 г.). "Всеки ден той ни казваше: "Утре ще сме в правителството." Разбира се, никой от нас не му вярваше," усмихва се Ераслан.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Новият Ататюрк? Що не, време е... от 1938 минаха 73 години.....
Пък и парламентарната демосрация на изток от Фиуме, да не кажа Домодосола нещо не вирее....
Боби, какъв Ататюрк? Трябва много още да направи, само с вдигане на пенсиите и раздаване на бяла техника преди иборите не се става Ататюрк.
До коментар [#2] от "destino":става се става се, Кемал Паша е започнал с малко, стъпка по стъпка, да променя 600 годишната Османска империя и както се вижда с просто око, постигнато е много...
"Вдигането" на пенсиите е определено една от тези малки стъпки, ориентирането на турската политика на изток, другата, защитата и поддръжката за турският бизнес, демонстрирана постоянно, третата и така бавно и полека ........ натам знаеш......
Добра статия!
Изглежда способен политик.
Сравненията с Мустафа Кемал ататюрк са неуместни като посока на развитие на Турция. ататюрк премахва водещата роля на религията и е искал Турция да стане модерна съвременна държава!Залагал е да светското. именно той е премахнал фесовете и т.н.т.
Дано комшиите са направили правилния избор, като за трети път са дали доверието си на този човек. Нека не забравяме, че неговите гласове идват основно от МалоАзиатската част на Република Турция. а там нещата не са съвсем съвременни. Но да не изпадаме в подробности.
Аз лично пожелавам мир и просперитет на комшиите под мъдрото ръководство на на г-н Ердоган!
Успех!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.