

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Италианският премиер Силвио Берлускони получи пореден удар по и без това разклатената си политическа кариера. Сънародниците му отхвърлиха предложенията на правителството му в четири референдума, които се проведоха едновременно в страната в неделя и понеделник.
Над 94% от избирателите гласуваха против плановете на кабинета да се възобнови изграждането на ядрени централи. Така Италия стана първата държава, която чрез референдум се отказа от атомната енергетика след аварията в японската АЕЦ "Фукушима-1". Италианската ядрена програма бе замразена след референдум през 1987 г. след инцидента с Чернобил. Сега разработването на атомна енергия в страната може да се отложи с десетилетия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
114 коментара
Въпрос за няколко милиарда евро: Открийте кои от посочените държави потриват доволно ръце и вече започват да предвкусват износ на електроенергия.
Всеки си е башка луд, нали?
Българите пък казахме "ДА" на ядрената енергетика (съгласно последно представително социологическо проучване)! Все още не сме станали откровени самоубийци!
До коментар [#1] от "moro":
Германия СА нетен енергиен износител, дори и да си затворят АЕЦите пак ще бъдат, защото са се подсигурили с много ТЕЦове на природен газ, които пък подсигуряват бъдещата амбизиозна експанзия на ВЕИ.
До 2020та над 30% от електричеството в Германия ще се произвежда от ВЕИ. Следете процентите тяхното министерство на енергетиката публикува ежегодно подробни доклади.
До коментар [#3] от "Станислав Янков":
"Представително" проучване на агенция "Афис", собственика на която е бивш агенд на ДС и член на управителния съвет на БСП. Представително.
Корекция - *Нетен износител на електричество
До коментар [#4] от "Distributed":Да не искаш да кажеш, че собственикът на агенция за социологически проучвания трябва да е задължително рестипут за да му вярваш?
До коментар [#6] от "boby1945":
Не, но по СИЛНО чуствителни за БСП въпроси не мога да вярвам на "социологическа" агенция собственост на БСП.
До коментар [#4] от "Distributed":
Цитираното от теб проучване не е единственото. Всички обществени сондажи до сега показват недвусмислена подкрепа на мнозинството в България на запазването на ядрената ни енергетика (няма нужда специално да уточнявам, че ние нямаме особен избор при преобладаващите ТЕЦ-ове, животът на някои от които може да приключи до няколко години, а оцелелите пък ще дават ток на цената на този от ВЕИ-тата).
До коментар [#4] от "Distributed":
Пропуснах! Не държа да ям фотоволтаици, вместо домати, чушки, картофи и друга земеделска продукция (поддържането на фотоволтаиците изисква пръскането на повърхността под тях със силни отрови, които да потискат избуяването на растителността). ВЕИ-тата у нас не трябва да надхвърлят минимума, който изисква от държавата ни ЕС, като е за предпочитане тези ВЕИ-та да са главно ВЕЦ-ове (най-ефективните) и по-малко - ветрогенератори. Мястото на фотоволтаиците пък е по покривите на жилищата.
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
[quote#8:"Станислав Янков"]Цитираното от теб проучване не е единственото.[/quote]
На подобни проучвания, които не ги виждам, т.е. не виждам зададените въпроси, а само преразказ на проучванията не вярвам. От въпрос до въпрос може да се получат коренно различни резултати. Например:
Да се строи ли АЕЦ"Белене"?
(зададен в формата "сам да се строи", демек "от самосе бе си)
или
Съгласнили сте да се построи АЕЦ"Белене", ако прави по-евтин ток от АЕЦ"Козлодуй"?
(нещо невъзможно, но преразказат пропуска втората част на въпроса и директно обявява - ВСИЧКИ ИСКАТ АЕЦ"БЕЛЕНЕ")
и въпросът:
Ще дадете ли 2000 евро, както и всеки един друг гражданин на България за да построим АЕЦ"Белене"?
Или:
Съгласни ли сте на под 10 км от където живеете да се складират ядрените отпадъци от бъдещия АЕЦ"Белене"?
Ще дадат коренно различни резултати. Затова преди да се съглася с резултатите искам да видя конкретно зададените въпроси.
[quote#9:"Станислав Янков"]поддържането на фотоволтаиците изисква пръскането на повърхността под тях със силни отрови, които да потискат избуяването на растителността[/quote]
Това го чувам за първи път. Може ли някаква допълнителна външна информация по въпроса.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.