Много, но не достатъчно
С новия си план за Гърция ЕС едва ли ще успее да потуши дълговата криза, но направи крачка в правилната посока
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От началото на гръцката криза досега моделът за реакция на Европейския съюз беше следният - лидерите се събират извънредно в 12 без 5, за да решат проблема, и заявяват, че Атина и еврото са спасени. Само че никой не им вярваше и лошите пазари продължаваха да притискат уязвимите държави в еврозоната. Тази седмица се случи точно обратното. Моделът се промени драстично и за пръв път европейските политици успяха да надхвърлят всички очаквания.
Преди поредната извънредна среща в Брюксел на 20 юли, свикана за обсъждане на втория спасителен пакет за Гърция, нервите бяха опънати до крайност, след като дълговата криза в еврозоната излезе от периферията и заразата достигна Италия и Испания. Очакванията за пробив не бяха никак високи, най-вече защото германският канцлер Ангела Меркел предупреждаваше в дните преди форума, че няма да има голяма сделка. Ако това е било умишлена стратегия, тя проработи прекрасно. За пръв път европейските лидери успяха да изненадат приятно пазарите. И показаха, че разбират за какво става въпрос. Постигнатото споразумение от общо 14 точки едва ли ще успее да потуши пожара на дълговата криза, но е крачка в правилната посока. Макар и малка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Свидетели сме на непълноценно решение на ръководителите на европейските държави, защото гръцката държава продължава да работи при условия на свое грешно държавнво финансово управление, което продължава да развива стопанска криза.
blog-post_3839.html
Ако този държавен финансов недъг се запази - ще е налично допълнително развитие на стопанска криза в Европа.
В действителност, известен европейски проблем развива гръцката криза:
http://thecrisisingreece2011.blogspot.com/2011/07/
Демек Гърция не е фалирала, а малко фалирала.
"за пръв път европейските политици успяха да надхвърлят всички очаквания"
Интересно какви и чии точно очаквания са чак толкова надхвърлени.
Това е поредното закърпване на положението, дори без ясен план с точки и срокове какво Гърция трябва да направи и до коя дата, подписан от министър-председателя. Без да е изрично казано, че закъснение с един ден или неизпълнение с 1% водят до незабавно спиране на парите. Абе изобщо пак се дадоха там едни пари, с единствената цел да се били успокояли пазарите. Или с други думи, срещу 110 млрд. евро проблема беше отложен за неопределено, но не много дълго време.
Единственото що-годе положително е, че частните кредитори ще поемат част от тежестта. Много по-малка част, отколкото трябва, но все е нещо.
Съгласен съм с последното изречение "Което е добре, но недостатъчно за спиране на заразата." И точно, защото не е достатъчно, ще трябва да го повторят отново и по-решително да заявят, че фалитът е неизбежен и да отпишат не 20%, а поне 60% от гръцкия дълг. Българският народ има много вярна поговорка за такъв случай: "Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава!" ЕС пдодължи прекалено дълго (30 г.) да "дава баница" на гърците, без никакъв (или поне недостатъчен) контрол и сега трябва да плаща, но пак го правят нерешително, което води само до по-големи разходи!
Както винаги брюкселските зелки предпочитата за замитат боклука под килима, вместо да го изхвърлят там, където му е мястото....
Всъщност Евросъюза намали собствения си дълг, защото Гърция деиства на пронципа-Пари назаем само взимаме . Така 4е ЕС продължава да пълни каца без дъно.
Ако нещата опираха само до спасяването на Гърция, то едва ли щеше да има толкова енергични целенасочени действия. Очевидно европейските лидери се опитват да спасят собствените си банкови системи. В тази сцена алтруизмът спрямо Гърция е само декор.
а дали наистина "по-разумното решение не е да има ясен и постоянен механизъм за фалит, вместо да се търсят пожарни решения за всеки отделен случай."?
Когато някой не може да си върже финансите фалира както България в края на миналия век.
Концепцията всеки да плаща за решенията(грешките) на всички не беше ли от един друг 'обществен строй' за излизането от който платихме достатъчно а и продължаваме да плащаме?!
На мен никак не ми изглежда разумно даже. Този план е като гаранция, че независимо колко си прегрешил в икономиката, големите ще те спасят. За разлика от истинския план "Маршал" където помощите са отпускани на държави пострадали от война, тук помощите се отпускат на същите власти водили недалновидна и направо престъпна икономическа политика. Това няма нищо общо с план "Маршал", това е вредно. Подкрепя воденето на точно такава икономически неразумна политика, защото заявява, че независимо колко си прегрешил имаш достатъчно пари в тоя фонд който да покрие глупостите ти в икономически план.
Тоя фонд е като покана усилията на властите да харчат без покритие да продължи. Защо властта в Гърция и другите държави да се напъва да управлява разумно? Не е ли по-добре да управляват в свой интерес пък после фонда ще оправи кашата?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.