

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Август в Европа е месец за почивка. Не и за дълговата криза в еврозоната. Тя не само упорито отказва да излезе във ваканция, но и става все по-плашеща.
След като временно се поразсеяха с опасния танц на САЩ с фалита (виж тук), тази седмица изнервените пазари отново се втренчиха в Европа. И сега взеха на прицел не дребните периферни държави, а Италия и Испания - съответно третата и четвъртата икономика в евроклуба. С което опасността скочи до код "червено" и както коментира професорът по икономика от Рим Пиерпаоло Бениньо пред АFP, "вече всички сценарии са възможни, дори и най-драматичните". Това означава, че залогът сега е оцеляването на еврото. От отбраната на Италия и Испания зависи дали общата валута има бъдеще и какво ще бъде то.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Поздравления за добрия анализ!
Viva Italia, Eviva España !
Време е за отпускане на морето!
Пламен
Много бих искал да прочета материали за теория и практика на спекулативни борсови атаки срещу една или друга държава. Навремето си Сорос се прочу с такава. Очевидно е че и сега става нещо подобно.
Дали от вестника, дали някой от форума ще може да каже нешо повече по въпроса?
отпуската на канцлера Меркел ще и струва погром на изборите в Бранденбург-долна померания и Берлин.
увеличение на фондовете НЕ МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ чрез парични вноски и гаранции на страните-членки, поради факта че ВСИЧКИ ще светнем в червено при съотношение дълг/БВП.
ИЗХОДЪТ Е ЕДИН. ДЪЛГ НА ЕС! КАТО ЦЯЛО! но това води след себе си - конфедерация. Ето го препъни камъчето и трудното решение.
След като завършиха доброволната колективизация,следва социалисти4ески интернационализъм в деиствие ,ЕС новия СИВ- Съвета за икономи4еска взаимопомощ, взеха да се събират всяка седмица , да решат кои по напред да спасяват, наи интересното е 4е на длъжниците 4ак толкова не им пука - Както се е исказал Берлускони, да му мислят работливите и дисциплинираните народи, на другите ще вземат цървулите ........ако имат.
Истината е,че все по малко хора искат да работят,включително и в България,все по вече хора искат да са на държавната хранилка и тези правителства,които се потдадат на това почват да трупат дългове,които не мога да обслужват.Все повече работници започват да вземат по малки заплати,намалява и стимула за качествена работа и оттам намалява и конкурентноспособността на икономиките.Разбира се има и много други причини.Правителствата трябва да стимулират хората ,които работят в частния сектор,а не чиновници и пенсионери.
Нито Италия нито Испания могат да бъдат сравнявани с икономическото джудженце Гърция....
И ако някоя брюкселска зелка си мисли, или група зелки си мислят, да им "четеб четат" лекции, просто много бърка/ бъркат, и двете страни могат без Европейският съюз, стой та гледай (както са го правили в последните 2000 години), а банките кредитори ще се държат за масата....
Така че ако ЕС иска Испания и Италия да са в Европейският съюз, да действа, ако се ослушва просто няма да има Европейски съюз.... то не че някаква полза от него, ама маса дупетати ще останат без доходи....
До коментар [#2] от "gullwing":
Италия вече е ставала жертва на борсови манипулации по време на кризата през 80-те години на миналия век, но тогава беше атакувана валутата на страната. Сега положението е различно. Еврото, големия външен дълг и огромните публични разходи насочват атаката именно срещу дълговите облигации и дълга като цяло, но тя е базирана на пазарна психология, а не на манипулация, защото една манипулация срещу дълг на страна е страшно трудно осъществима и тук говорим за стотици милиарди. За пример, известната борсова манипулация срещу паунда на споменатият Сорос, му носи печалба от 1 милиард долара.
Сега подзаглавието е "Защитата на Италия и Испания ще реши бъдещето на еврозоната" , преди време беше "Защитата на Гърция ще реши бъдещето на еврозоната" ..
Очевидно сегашният модел на ЕС е грешен , другото са просто следствия ..
Според теорията всяко управление има два метода за влияние на икономиката - монетарен и фискален. Когато се използва само единия ефектите може да не са положителни. С приемането на еврото всъщност държавите в еврозоната се лишиха от единия метод. В същото време в момента виждаме как проблемът идва от нерационалното (да не казвам крадливо) използване на фиска в ред държави.
Очевидно е, че за да се реши проблема трябва да има обща фискална политика на евросъюза.
Но ако бюджета на отделните държави се решава в Брюксел - каква част от суверинитета на една държава остава? Ето го препъни камъка.
Трудно решим проблем, особено когато се действа на пожар.
До коментар [#3] от "kardinalat":
ИЗХОДЪТ Е ЕДИН. ДЪЛГ НА ЕС! КАТО ЦЯЛО!
ЕС=Германия?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.