За раните на Европа
Идеята за еврооблигации има позитиви и негативи, но със сигурност не е панацея
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Всеки жив организъм има своите болежки. Понякога решението е лекарство, в по-тежки случаи - операция. Еврозоната има ракови образувания от държавен дълг, които очевидно се лекуват с операция, но вече 18 месеца разностройната команда европейски политици се опитва да ги премахне с малки хапчета. Сега, изглежда, операцията е вече неизбежна.
Последните месеци все по-ожесточено се дискутира от експерти (публично) и политици (не толкова публично), че създаването на общ дългов пазар за еврото ще го излекува. Надеждата е, че общите еврооблигации, т.е. облигации, издадени с пълната гаранция на 17-те държави в еврозоната, ще понижат цената на финансиране за тях, ще дисциплинират публичните им финанси и ще предпазят съюза от нови набези над еврото. Проблемът е, че за да се случи, част от ЕС трябва да централизира много повече паричната си и фискалната си политика - де факто превръщайки се във федерална структура в самия съюз.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Особено важна причина за криза при европейски дългов пазар е наличие на конкретна държавна финансова грешка.
Тази грешка е със свое влияние незавидимо дали знаем за нея или сме с поведение да не отчитаме нейна наличност.
За успешно противодействие срещу стопанска криза е необходимо премахване на тази държавна управленска непълноценност.
Същността на разкритата държавна финансова грешка в Европа е ползване на „Незлатно евро”, при запазен несъвместим с негови качества начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари”.
При ползване на „Незлатно евро” в съответна страна, успешното противодействие срещу стопанска криза е възможно само при подобрено с „Модел Ресурси М” нейно държавно финансово управление.
Очакват ни интересни години )))
Пак ще вадим документи за самоличност. Сини. С 12 златни звезди.
"облигации, издадени с пълната гаранция на 17-те държави в еврозоната, ще понижат цената на финансиране за тях, ще дисциплинират публичните им финанси и ще предпазят съюза от нови набези над еврото" - nonsense!
Отново магическо мислене - цялото е повече от сбора на отделните части. Същата логика, която доведе до балона в пазара на имотите с издаването на CDO-та.
А дори и да доведе до временно понижаване на лихвените проценти, това ще стимулира повече публично разходи, а не по-малко. Гърци, Испанци и Италианци много бързо станаха "дисциплирани" след като лихвените проценти по облигациите им скочиха няколкократно.
Този Европейски Съюз все повече заприличва на един друг "Съюз" от близкото минало...
Икономиката няма да расте повече. Ще се свива. Минали сме пика на петрола през 2006 г. и сега сме в плато на добива. Това е основния енергиен източник в момента. През 2015 г. добива ще почне да намалява. До тогава във всеки един момент, в който икономиката тръгне нагоре, ще удря физическия лимит на ресурса петрол и ще се сгромолясва. Без енергия не може да се движат машините, не може да се произвеждат пластмаси. 2006 г. - пик на петрола -> цената се вдига, 2008 - 2009 г. спад, слаб растеж, цената на петрола се вдига, 2011 - 2012 г. нов спад, слаб растеж, цената на петрола се вдига, 2014 - 2015 г. нов спад, цената на петрола продължава да се вдига, следва още по-голям спад ... и така докато не се изобрети нов енергиен източник, който да движи машините вместо нас. Ако не се открие -> икономиката ще се свие до нива, които могат да бъдат поддържани с възобновяемите енергийни източници, които сме открили до момента.
Първо, Татяна Пунчева е вече Татяна Пунчева-Василева - ако отгатвам правилно какво означава това, поздрави!
Второ, въпрос: кой точно ще издаде този дълг? За да бъде издаден дълг, трябва институцията, която го издава, да има приходи. Бизнесите обещават да изплащат облигациите си от печалби; nonprofits (организациите с идеална цел?) - от дарения; правителствата - от данъци. За да може да има Европейски (с главно "Е") дълг, трябва Европейска хазна, и някаква форма на Европейски данъци - или директни, или някаква заделена част от националните данъчни постъпления. Не виждам като вероятен сценарий ЕЦБ да стане и Европейска хазна по съвместителство - има прекалено много конфликти на интереси. На дълговите пазари не можеш да минеш с номер от вида "Ние сме Европа, дайте ни пари назаем, пък "някой" ще плати, когато дойде време." А пък точно такова фискално обединение - Европейска хазна под някаква форма - доколкото разбирам, е противно на европейските закони и на германската конституция. Германският конституционен съд още не се е произнесъл за бейл-аутите, но е малко вероятно да "пусне" Европейска хазна без промяна на германската конституция. С две думи, не виждам как някой ще купува тези Евро-облигации, освен ако не се изгладят много законови гънки, което би отнело години, а кризата не чака - париците на купуващата италиански и испански дълг ЕЦБ свършват.
Трето, друг въпрос по червено-синия план на Bruegel: тези "60% от БВП" сини облигации включват ли настоящия дълг на страните, или са допълнителни? Ако го вкючват, то май има 2-3 страни в Европа, които могат да го издадат - Естония и т.п. Германия и Франция вече са над 60%-ната граница, да не говорим за прасенцата. Ако не го включват, Германия и Франция ще се окажат с около 80% наследен "техен си" дълг/БВП, плюс на практика всичкия нов син дълг - познайте колко дълго ще им оцелее не ААА-рейтинга, ами дори investment grade рейтинга. Европа ще издава син "junk", и червен ултра-junk. Има нещо недомислено в тази схема.
Уважавам на теория идеята за единна Европа (и европейска валута), но... на теория няма разлика между практика и теория, но на практика има.
"Например една трета от 14-те трлн. долара държавни задължения на САЩ е в чужди инвеститори. Китай държи над 10% от тях."
Това е просто невярно! Китай държи по-малко от 8% от държавния дълг на САЩ! (Не че това е малко, де!)
Най-смисленият коментар е на Стоянов - Старши, както много често става в последно време! Поздравления за Стоянов - Старши!
Поздравления за чудесната статия!
Колегата, който каза че икономиката е абсолютно зависима от петрола е прав, наистина имаме нужда да се отърсим от тази зависимост и алтернативата е симбиозата между ВЕИ и ядрена енергия. Колкото по-рано се осъзнае на политическо ниво, толкова по-бързо ще започнем да "растем"...
"Досега всяка държава самостоятелно решава колко дълг ще издава, за да финансира бюджетния си дефицит или да стимулира икономиката си. Това се изпълнява от централните банки и финансовите министерства на отделните страни след съгласуване пред общите европейски органи чрез рамковите документи за икономическо развитие. Съответно, за да функционира, общият дългов пазар в ЕС ще има нужда от подобна административна структура, която да ги управлява. Това може да е Европейската централна банка (ЕЦБ) - с малко разширяване на функциите й. Може обаче да се създаде и изцяло нова форма - нещо като федерално финансово министерство, което да координира целия процес по издаване и разпределение на средствата от еврооблигациите. Или да се използва Европейската комисия, която така или иначе има пълномощия в сферата на финансовия надзор".
Крещяща неграмотност. Централните банки нямат роля във фискалната политика нито в управлението на правителствения дълг. Европейската комисия няма никакви правомощия във финансовия наздор в ЕС. Тази журналистка е откровено неграмотна и некомпетентна в по темата, за която пише. Чудя ви се откъде тази наглост да пишете с увереност за неща от които нямате елементарна представа.
Без федерално (конфедерално) правителство и бюджет не виждам как ще стане. Само дето тогава приходите ще са за издателя и ще се плащат в бъдеще от него. Няма да са за националните правителства. Напълно безмислена идея. Едни да харчат, други да плащат.
И какво толкоз ще стане ако член на еврозоната фалира?
"Проблемът е, че за да се случи, част от ЕС трябва да централизира много повече паричната си и фискалната си политика - де факто превръщайки се във федерална структура в самия съюз".
Това не трябва да се определя като "проблем", а като необходимост.
Мисля, че това е единствената останала опция. Ако не го направят в най-скоро време ги очаква провал. Общността ще се разпадне неминуемо, според мен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход