Държавната дългова криза отново се превърна в банкова
Проблемите на белгийската Dexia върнаха кризата там, откъдето тя започна - финансовия сектор


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Това, от което инвеститори и анализатори се опасяваха от месеци, тази седмица започна да става факт - финансовата криза направи пълен кръг и отново започна удря банките. След като изчезналото доверие между финансовите институции пресуши ликвидността и срути Lehman Brothers през 2008 г., правителствата бяха принудени да налеят милиарди в директно спасяване на банки и в стимули за икономиката. Това постепенно понижи доверието в държавите с висок дълг и раздути бюджетни дефицити (като Гърция, Италия, Испания, Ирландия и Португалия). Сега, кръгът се затваря като под натиск са основните кредитори на правителствата - банките.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Какви обещания какви 5 лева,САЩ и ЕС и техните икономики са двете страни на една и съща монета зад кулисите.По-добре да се изписва САЩЕС,а докато е така нищи добро не я чака Европата.Имат си Пета колона в Европарламента,Еврокомиси та и всики останали институции,които си работят за тях.
Протестиращи младежи - къде отлетя Бъдещето? То НЯМА ДВУПОСОЧЕН БИЛЕТ!
Ами да, #1, корпоративните данъци в САЩ отдавна наложиха практиката на Евро-базирани инвестиции като част от глобалната им стратегия. В резултат сега треската е взаимна, но по-дълбоко структурираната Американска икономика и традиционното социално осигуряване чрез предприятията, а не от държавата през бюджета ще позволи на САЩ да понесе сътресенията относително по-леко. Относително е ключовата дума.
Както бях писал в последната подобна статия, Америка яко натиска Европа да влезе в рецесия и депресия, като с вси4ки позволени средства го прави.Америка играе бабанк докато Европа трябва да си оправи дефицитите, Американците макар и задължняли до уши продъжават да си увели4ават дефицита с надеждата да бъдат пак номер 1 , ще се оправдаят прогнозите на специалистите 4е до 2020 дълга на САЩ ще е 200% от БВП. Кои ще връща парите , един бог знае.
До коментар [#4] от "45iv":
Добре, че съм природно интелигентен, и се оправям и без много препинателни знаци. Инак бих изпротестирал за липсата им...
А не са ли нещата прекалено прости? Според мен ако някои хора спрат да крадат, изведнъж целия свят ще излезе от криза, а?
Няма значение как ще се нарича (дългова или банкова) кризата - важното е, че същата е поради наличие на човешка грешка (наличие на неразвито (от време със „Златни пари”) СТАРО държавно финансово управление за ползване при стопанство с НОВИ "Незлатни пари"), поради което продължава уголемяване на криза.
Сега е важно да се прецени дали СТАРОТО запазеното от време със „Златни пари” съответно държавно финансово управление (ДФУ)
(1) „съответства”
или
(2) „НЕ СЪОТВЕТСТВА”
на качества на ползвани НОВИ „Незлатни пари”.
Моето мнение е, че верният отговор е „СТАРИЯТ (от времето със „Златни пари”) начин на ДФУ „НЕ СЪОТВЕТСТВА” на НОВИТЕ „Незлатни пари”, което е особено важна причина за стопанска криза.
За спасение от стопанска криза през 2011 г. е необходимо да се прекрати сегашна държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” (При стопанство с „Незлатни пари”, продължена употреба на несъвместим с тези пари, наследен от време с ползване на „Златни пари” начин на държавно финансово управление), което ще осигури усъвършенстване на съответно ДФУ и негово СЪОТВЕТСТВИЕ спрямо качества на „Незлатни пари” и стопанската криза ще се премахне.
Въпрос на време бе за дежурното напомняне за изправянето на световната несправедливост към 'златните', и необезпечените със злато пари...
А ако нямаше рейтингови агенции...всичко щеше да мине без шум и нямаше и кризи да има...
А, и Ванка, брат, споко! Каквото и да измислиш ти, бъди сигурен, че ония са замислили контра и реконтра...
Крайно време беше ".... Френско-белгийската кредитна институция Dexia може да стане първата банкова жертва от проблемите на Гърция. Акциите й вчера се сринаха с 10%, а днес сутринта се търгуваха с още 22% по-ниско ...." банките давали необеспечени кредити на прасенцата трябваше отдавна да изядат шамарите, и ако се налага да изчезнат от пазара,
Пратете съобщението на Меркелица, да не играе Раймонда Диен по отношение на германските кредитни институции давали кредити на ангро......
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.