Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Спадът в производствения сектор на еврозоната през октомври се задълбочава, надхвърляйки очакванията на експерти и анализатори, което показва, че валутният съюз вече все по-уверено върви към рецесия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Мисля, че вицът в "Дневник" от 27 октомври най-добре илюстрира положението в Европа:
"Берлускони тръгва за нощния клуб, напитките са за негова сметка:
Ангела отказва, защото може да прави каквото си иска; Сарко - защото така трябва, Папандреу - защото не може да си позволи таксито до хотела след бара".
Това е само началото. Така наречените развити страни предпочетоха да изнесат фирмите и заводите си в развиващите се, вместо да намалят заплатите при тях. След това започнаха да взимат заеми за да си купуват стоки от Китай и Индия. Междувременно "развиващите" се страни се развиха толкова технологично, че вече са реална конкуренция. Това означава, че вече не се нуждаят от външни капитали и технологии както преди. Разбира се имат известни проблеми като ниско вътрешно потребление и балони в част от секторите, но това са временни явления.
Мисля, че от тук нататък тренда за тях е само нагоре, а за "развитите" само надолу. Това, разбира се ще е свързано с големи финансови, политически и социални напрежения във развитите страни.
До коментар [#2] от "bobacho":
Съгласен съм с теб. Въпросът е, че българските фирми навреме трябва да се преориентират към други пазари, а не да се надяват на тези в ЕС, които ще си останат свити.
До коментар [#2] от "bobacho":
Сложих ти плюсче, като имам уговорка само за последната част от мнението ти. Според мен, т.нар. развити държави нямат път надолу. При тях има изключително много евтина работна ръка, идваща точно от развиващите се държави като нашата, Китай и Индия. Мисля, че тя ще понижи цената на труда драстично и оттам ще изрегулира и потреблението.
Стоките във всички държави няма как да поевтинеят много, заради скъпите ресурси, освен ако не се свие потреблението. Поне ако политиците оставят да действа основния икономически принцип на търсенето и предлагането.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.