"Сиртаки" кризата (Live)
Следете развитието на събитията по спасяването на Гърция и еврозоната с "Капитал"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
21.15: BREAKING NEWS: Марио Монти е новият италиански премиер
Италианският президент Джорджо Наполитано е дал мандат на бившия европейски комисар Марио Монти, за да се опита да сформира ново правителство, съобщава агенция Reuters. Очаква се новият премиер да обяви в понеделник имената на около 12 министри. Кабинетът начело с Монти ще трябва да се заеме с провеждането на спешни реформи и антикризисни мерки за намаляване на дълга на Италия и ускоряването на икономическия й растеж.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
67 коментара
неизпълнението на задълженията им са били неизбежни още в момента, в който обявиха споразумението и обикновените гърци го отхвърлиха категорично (според проучванията от последните дни).
правителството щеше да падне така или иначе, електоратът отхвърли споразумението отпреди седмица, рейтингът на управлението и папандреу бяха паднали до невъзможно ниски нива и той знаеше, че така или иначе гърция няма да може да изпълни задълженията си към европейците и банките, защото или хората щяха да блокират държавата на улиците или парламентът щеше да гласува вот на недоверие (пасок държат мнозиство с два гласа, папандреу има силна вътрешна опозиция в партията си). референдумът е опитът му да реабилитира себе си и партията си (поне в по-дългосрочен план, когато страстите утихнат и най-лошите времена отминат) пред избирателите малко преди неизбежно да бъдат свалени от власт.
Стопанската криза в Р. Гърция не е нова, а продължение на същата каквато е от няколко години.
Днес сме свидетели на нови последици от особено важната причина, която подсигурява развитието на гръцката криза - приложение на гръцко държавно финансово управление (ДФУ), което е негодно за стопанство с евро.
Тъй като този световен държавен управленски недостатък се допуска за първи път в света през 1716 г. по инициатива на Джон Лоу - същият е означен като „Грешка на Джон Лоу”: Употреба на наследен от време със „Златни пари” начин на ДФУ, който е НЕГОДЕН за приложение при стопанство с „Незлатни пари”.
До 24 часа време след преустановяване на държавната финансова "Грешка на Джон Лоу" в Гърция (т. е. при условия на усъвършенствано гръцко ДФУ, което да е ГОДНО за стопанство с евро) – кризата в Гърция ще е премахната.
При запазване на представения държавен управленски недъг в Р. Гърция ще последва (подобно през 1996/7 г. в Р. България и през различни години в други страни) стихийно развитие на европейска криза и хиперинфлация, при която по извратен пазарен път се възстановяват деформирани от „Грешката на Джон Лоу” стопански равновесия.
А колко лесно щеше да ни е сега, ако преди 5 години, когато гърците си признаха, че откровено са излъгали за ниския си бюджетен дефицит, ЕС им бе показал вратата на еврозоната. Но те не го направиха, защото тогава бяха силни. А гърците научиха, че номерата им могат да минават и сега клатят цял свят. А като икономика в еврозоната те са абсолютни маргинали - имат едва 3% от общия БВП.
До коментар [#2] от "Иван Митев":Баи Иване къде се изгуби бе 4овек, истърва 2 статии ,хората взеха да се притесняват да не си умрял. Да нямаше стеща с Джон Лоу, Папандреу колко пъти влиза във форума да пита за теб искал Златни пари за да ги направи незлатни , 4ака те утре в 9 пред Акропола, вземи и Джон и грешката.
"Много лоша идея в много лош момент... Типичен ход за социалист". Това е оценката, която дава българският финансов министър Симеон Дянков"
Не мога да не подчертая, че това мнение съвпадна с моето изразено тук. Казаното от Дянков е точно, кратко и ясно.
Бахти наглите византийци. Опростиха им полвината дългове, ама нейсе - офте мофте - не искат и другата половина да връщат.
До коментар [#2] от "Иван Митев":
Скорошни разкрития на учени от университета в Нотингам показват, че така приписваната грешка на Джон Лоу всъщност не е по вина нему, а на съседа му Джейкъб Блек. В нощта предшестваща деня на допускането на грешката от Джон Лоу, Джейкъб след препиване с джин в селския пъб и респективно озверял от глад, преял с боб.
Поради спецификата на боба позната почти на всички това доовело до масирано газоизпускане на следващата сутринта от Джейкъб.
Потресаващия звук и канския аромат достигайки до Джон го довели до силен стрес (и без това познат с лабилната си психика), което от своя страна причинило допускането на грешката.
Изследователите посочват 3 различни източника на това важно за икономическата наука откритие.
Надпис в местното абатство бележещ деня и годината съпътсван от епиграма "Деня, в който Джейкъб пр..на.
Епиграма от неизвестен поет описващ горепосочените събития (пропускайки, че Джон е допуснал грешка по това време това не е било известно), но ясно упоменавайки за уплаха на Джон.
Завещанието на Джон, което след сложен text mining анализ преведен с помоща на учени от МИТ показват закодирано съобщение, в което Джон признава за грешката си, но сочи за главен виновник Джейкъб завещавайки на идните поколения да я найменоват "Грешката на Джейкъб".
До коментар [#5] от "dreamer":
И аз подкрепям това мнение. Но ми е интересно какво ще се договори накрая и да спрат веднъж завинаги да ни тормозят с тази Гърция. То вече толкова време се точи, че ще почнем вече с конспирационните теории - какво толкова крият, че ни занимават толкова време с Гърция :Д
Интересна работа:Като яли,пили и се веселили-нормално,като трябва да плащат-референдум!!!
Само,че този път:"Гръцката сврака,с двата крака."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.