Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Клетият примерен тигър

Наполовина празна или наполовина пълна е ирландската чаша година след спасителния заем от ЕС И МВФ

Ирландия търси изхода от кризата    ©  Reuters

Година след получаването на спасителния заем в размер на 85 млрд. евро мнозинството ирландци са на мнение, че страната трябва да продължи да се придържа към договорените с Европейския съюз и Международния валутен фонд условия по отпускането му. Това показва скорошно проучване на в. Irish Examiner, според което 48% от анкетираните са заявили, че Дъблин трябва да изпълнява поетите ангажименти.

Тези резултати за пореден път показват, че Ирландия не може да бъде сложена в една графа с Гърция. Въпреки че за голяма част от ирландците вземането на помощта бе възприемано като унизително, те не излязоха на масови протести по улиците при анонсиране на строгите бюджетни икономии, а с дисциплинираност и старание започнаха да работят по решаването на проблема. За разлика от Атина те не обвиняват за колапса на икономиката си МВФ и ЕС, а предишното правителство и безскрупулните банкери.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ijj avatar :-|
    ijj
    • - 1

    И все пак, няколко числа за Ирландия:

    БВП: 200 милиарда евро
    Външен дълг: 1,7 трилиона евро
    Външен дълг на човек от населението: 390 969 евро
    Външен дълг като процент от БВП: 1 093 %
    Държавен дълг като процент от БВП: 109%

    Източник на информацията:

    http://www.bbc.co.uk/news/business-15748696

    Нередност?
  • 2
    veny_g avatar :-|
    Вени Г.
    • - 2

    Иска ми се вездесъщата медийна звезда Георги Ангелов да каже защо допреди 3-4 години от всеки екран и всяка страница обясняваше как трябва да следваме примера на келтския тигър и балтийските тигри и упрекваше поредното правителство, че не го прави. При условие, че този ръст беше заложен на гнили основи - огромен финйансов балон плюс балона на недвижимостите.

    Толкова струват и днешните му "анализи". Той продължава да робува на най-примитивната разновидност на чикагската школа в икономическия мейнстрийм много след като най-видните й представители я развиха и обогатиха.

    Такава е и "компетентността" на икономическите журналисти в бг медиите като, за съжаление, изключение не прави и "Капитал". За които връх и последна инстанция в икономическия анализ си остава Георги Ангелов.

    Нередност?
Нов коментар