Какво следва при разпад на еврозоната
В подготовка за "немислимото" да видим какви са възможните сценарии
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Германия и Франция искат увеличаване правомощията на Европейската комисия, която да може да отменя национални бюджети на страни от еврозоната, ако те са в нарушение на правилата на ЕС. ОИСР съветва Европейската централна банка да намали лихвените проценти и да увеличи покупките си на държавни облигации, за да възстанови доверието в еврозоната, което сега се приема от инвеститорите за основен риск пред световната икономика.
Днес в Брюксел финансовите министри на 17-те членки на еврозата ще се срещнат в опит да се договорят за увеличаване на Европейския фонд за финансова стабилност, което да помогне за предотвратяването на разпространението на дълговата зараза върху облигационните пазари, както и да освободят жизненоважния транш финансова помощ за Гърция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
32 коментара
Истината е че никой не знае какво би се случило при такъв сценарий. За много хора и икономики това ще е катастрофа и то неуправляема и хаотична.
Само помислете какви ще са последиците за нашата малка бедна, обвързана с еврото икономика....
хаити
След като сценарият за разпадане на евро-зоната става все по-вероятен, би трябвало да си зададем и въпроса как една страна може да го направи.
Основната пречка днес Гърция да напусне евро-зоната не е толкова желанието на Франция и Германия да я задържат, колкото липсата на механизъм за напускането. В момента договорът на ЕС не предвиждат възможност за напускане на евро-зоната. В Лисабонския договор има такава възможността, но това трябва да стане доброволно и без никакви задължения. Така, че ако Гърция трябва да напусне евро-зоната, първо трябва доброволно да напусне ЕС и след това да кандидатства отново.
Друг е въпросът дали, ако Гърция напусне ЕС и кандидатства отново ще покрие всички критерии за членство :-)
Забелязали ли сте, че паниката е характерна за икономистите?
Да изритват Гърция, на всяка цена да спасяват Италия и Испания и да се приключва. При спадащо вътрешно потребление, единственият шанс да се генерира растеж е износът. И то към държави като Китай и Индия. Китайците имат доста резерви, потенциалът им като пазар е огромен. Германия не е в рецесия благодарение на износа си именно към развиващи се икономики.
А какво ще стане с българските спестявания и депозити в евро и лева ???
До коментар [#6] от "kugan":
Всеки да се спасява поединично, това е рецептата! При всички положения ще има спечелили и загубили, то си е казано и в статията.
По-лошото е, че животът ни мина в криза - не си спомням някога в България да не се използвал този термин, перманентен е за нас. Предполагам, че ние, българите, отново ще оцелеем...просто защото сме бедни!
До коментар [#5] от "Chievo":
Учудващо си наивен
Никой да не мърда и да не се паникьосва.От статията става ясно, че при какъвто и да е разпад на ЕС и еврото никой няма да спечели.
Е, щом никой няма да спечели, а равен резултат е невъзможен, защо ще им е на всички да губят?
В крайна сметка, банките ще са на загуба, а те мразят да губят.На Китай също няма да им изнася, защото сега чрез България и Румъния те имат реален шанс да стъпят на пазара в ЕС.На Русия също не й изнася, защото ще има проблеми с газовете.На САЩ също няма да им изнася, защото долара ще поскъпне.Германия, Франция и Холандия за момента се опитват само да спасят положението, независимо какво става, следователно и на тях не им изнася разпада.
Поне така си мисля аз, ако някой е по-наясно - да обясни.Ще бъда благодарен.
''Покачването на доходността по немските облигациите миналата седмица например бе прието от мнозина анализатори като сигнал, че разпад на еврозоната вече се приема за сериозна възможност...''
Това е съвсем нормално, след като Германия е основния двигател на ЕС и обира негативите от съюза си с икономически неграмотни държави, като Гърция, Испания и Португалия.
За подобни статии и анализи мога да кажа, че са пълна глупост и спекулация, и че по никакъв начин не може да се говори за разпад на еврозоната и еврото.
Германия в момента е в малко сложна ситуация, която наподобява много на положението в Б-я, когато един човек с възможности и идеи за развитие иска да направи нещо смислено, но съответно му трябва екип, а екипа от своя страна има акъл и манталитет само колкото да си каже - давай да харча и да си угаждам без да му мисля много, понеже сега ми се е паднало и така почва да прави глупости и поразии докато не се усере и натика в блатото на максимум.
Германия винаги е и ще управлява света и съответно еврозоната и еврото ще съществуват докато тя самата реши и има сили да издържи на мизериите на продажните и двулики джуджета.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.