Standard & Poor's свали рейтинга на 15 големи банки
Агенцията ревизира критериите си, за да изчисти накърнения си имидж
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Заради промяна на критериите рейтинговата агенция Standard & Poor's (S&P) понижи оценката си за 15 големи банки в САЩ и Европа, съобщи Reuters. Сред банките, чиито рейтинг е намален с една степен, са JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Barclays, HSBC Holdings, Royal Bank of Scotland и UBS.
S&P ревизира рейтингите на общо 37 големи финансови институции и дъщерните им компании. Агенцията остави 20 от банките с непроменен рейтинг, а го повиши на два китайски кредитора - Bank of China и China Construction Bank. През следващите седмици се очаква агенцията да обяви ревизираните рейтинги и на над 750 по-малки банки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
По принцип в лихвата (цената на парите) освен и други неща съществува и компонент зависещ от риска кредитора да не ти ги върне.
И когато централните банки в развития свят свалиха основната лихва до нула, мислейки си и вярвайки в социалния ниженеринг на обществото че по този начин могат "да стимулират икономиката", каквото и да са разбирали под това, на практика рисковата премия по документи изчезна.
И всичко би било ок, ако живеехме в идеално рационален свят където политиците не краднат, бюджетите се изпълняват, реформите се случват автоматично и адекватно на промените в заобикалящата среда.
Да, но светът човешки не е такъв.
Поставен до стената от променените обстоятелства хомо сапиенса реагира инстиктивно (и това е правилно и точно) за да осигури собственото си оцеялаване и оцеляването на семейството си. Прави врътки, крадне, послъгва и пр. финтове - "нерационалин" но ефективни от негова гледна точка действия.
От тук се повява повишеният "риск в системата". Той е обективен, в смисъл съществуващ, а в същото време социалните инжинери са забили лихвата на нула.
Е точно тук е мястото на рейтенговите агенции, които макар и с тяхните несъвършени методологии се опитват да измерят този риск и подпомгнат по-глупавите и мързеливи инвеститори, които не могат сами да го преценят.
И тогава центраната банка може да каже че лихвата е нула, ама човека с парите си сляга надбавката и казва - " Не е нула, аз искам 10%, защото виждам толкова риск да не си върна парите от вложенията." Може да се позове на рейтенгова агенция, а може и не.
Защо не са посочени банките със запазен рейтинг?
За да звучи като част от общия драматичен и паникьорски тон ли?
До коментар [#1] от "k_":
100+
Еми чудесен ти е поста.
Да добавя един ракурс.
Начинът да държиш дълго лихвите близо до нулата е да не спираш да натискаш пазара с купуване на ДЦК, тоест да финансираш от нищото правителствата и определени "пазарни" играчи - банки от мезозоя.
Това, от една страна създава непрекъснат стимул за дивашко соц-харчене, а от друга руши капитала.
Системата не може да се освобождава от слабите и непроизводителните и те се натрупват.
Не може да има капитализъм ако няма пазарни пари.
[quote#2:"febra"]Защо не са посочени банките със запазен рейтинг?
За да звучи като част от общия драматичен и паникьорски тон ли?[/quote]
Еми останалите неизброени са, от теи коите се рейтинговат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.