Безработицата в САЩ достигна двугодишно дъно
Това изненада анализаторите и предизвика ръст на пазарите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Безработицата в САЩ се понижи неочаквано през ноември, достигайки най-ниското си равнище за последните две и половина години, съобщи в. "Файненшъл таймс". Това е поредното доказателство, че икономическото възстановяване постепенно се възвръща.
Работодателите са наели 120 хил. нови служители през миналия месец, което е спомогнало за спад на безработицата до 8.6%. През септември показателят се равняваше на 9% и повечето анализатори очакваха нивото му да се запази.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Нека сега някой пак да упреква Обама, че е "печатал" пари! "Стискането", замразяване на заплатите, рязане на колкото може разходи винаги води до още по-голяма стагнация. Големите умове в Европа да се преборят със страховете си и да последват американците. Явно умерената инфлация в случая ще се превърне в мотор за изтегляне на икономиките от кризата.
Обама... дали някога американците ще осъзнасят какъв късмет имаха с този човек...
Обамя се справя отлично с кризата, напук на всичките си критици. Представи през септември своя план за борба с безработицата, подкрепата за малкия и средния бизнес и стимулирането на националната икономика, който във финансово изражение съставлява 447 милиарда долара. Срещна яростна съпротива от лидера на републиканското мнозинство в Камарата на представителите на Конгреса Ерик Кантор. Ще ми бъде много интересно да видя реакцията на републиканците и представителите на обединена Европа, които дълго време не се съгласяваха с вижданията на американския президент за успешно решаване на икономическите проблеми на Америка:)
До коментар [#1] от "mik2":
ries/MZM?cid=30">$2.5 трилиона</a>, които Фед създаде от началото на кризата напуснат балансите на банките и започнат да вдигат цените, Фед как ще ги поеме обратно - като продава "токсичните" активи, с които се набълбука ли? На кого?
""Стискането", замразяване на заплатите, рязане на колкото може разходи винаги води до още по-голяма стагнация. " - По тази логика, и хирургическата намеса винаги води до опасна упойка, загуба на кръв, опасност от инфекция - по-добре пациентът да си умре от рак. Сравни Естония с Гърция. Естония направи нужната вътрешна девалвация още преди 3 години, глътна горчивото хапче, и от 2 години има ускоряващ се растеж. Гърция ще се гърчи още години в мъки, защото гърците (като нация, не всеки индивидуално, разбира се) нямат културата да разберат/признаят, че не са толкова богати, колкото си мислеха че са, когато живееха на кредит.
"Явно умерената инфлация в случая ще се превърне в мотор за изтегляне на икономиките от кризата." - А как се поддържа тази инфлация умерена? Когато тези <a href="http://research.stlouisfed.org/fred2/se
"Обамя се справя отлично с кризата, напук на всичките си критици." - Може би. А може би малкият бизнес наема, защото не вярва, че Обама ще бъде преизбран - а дори да бъде преизбран, ще бъде "lame duck" от първия ден, с републикански сенат и долна камара.
"... подкрепата за малкия и средния бизнес..." - Да, бизнесът си припада от любов за Обамакеър...
В Америка, поне в наши дни, президентът много малко може да помогне на икономиката - повече може да и попречи. Обама беше доста посредствен президент - със сигурност не толкова лош, колкото републиканците го изкарват (не че той не им помогна с лошо подбрана реторика), но... с какво точно е различен от Буш? Войни, данъчни намаления, увеличени разходи, нови "entitlements", бюджетът все по-зле... е да, чете по-изразително речи пред публика, ама... "пременил се Илия, погледнал се - пак в тия".
До коментар [#4] от "Стоянов-Старши": Съгласен съм донякъде с Вас, но забележете с колко е спаднала безработицата в САЩ? Нека сега да бъдем малко искрени, нали? Всички предвиждаха точно обратни процеси на тия, които се случват в момента в Америка. Dow Jones се покачва, което е показател, че нещата вече са тръгнали в положителна посока. Ще видите какво ще стане в Европа - нов съюз между "отбраните", останалите да си обезценяват собствените бивши валути и "да вървят по дяволите". Това не е решение в глобален аспект. Затова на Обама трябеа да се отдаде дължимото, според мен, за свършената работа. А тя не е малко.
До коментар [#5] от "mik2":
01300000 . Намалението на безработицата от 1.5% (от 10.1% до 8.6%) се съпътства с намаление от 2% на работещите или търсещите работа. За допълнително доказателство, погледнете графиката на съотнощението на работещите към населението: http://research.stlouisfed.org/fred2/graph/?id=LNU 02300000 . А ето и средното време, което отнема на хората да намерят работа: http://research.stlouisfed.org/fred2/graph/?id=LNU 03008275 . Хората се отчайват и спират да търсят работа - пенсионират се рано, връщат се да учат, живеят от спестявания или на кредит, и т.н.
s/user5/imageroot/2011/08/Cash%20Assets%20mutual%2 0funds.jpg . Откъде ще дойдат още пари, за да продължи покачването на пазара?
Да се гледа само безработицата като показател за съживяване на икономиката е заблуждаващо.
Погледнете тази графика на цивилните участващи в трудовия пазар в САЩ като процент от населението: http://research.stlouisfed.org/fred2/graph/?id=LNU
Също така, покачването на пазарите може да бъде заблуждаващо. Нека да си спомним какво търсят купувачите на акции - корпоративни печалби. Обикновено тези печалби вървят ръка в ръка с очакване за растеж на икономиката - но не задължително. Корпоративните баланси са много читави, но компаниите не наемат според очакванията, което не говори добре за техните очаквания за икономиката. Притокът на пари в пазара идва основно от взаимните фондове, и ето графика на неинвестираните им активи, които са рекордно ниски: http://www.zerohedge.com/sites/default/files/image
Вие, разбира се, имате право да харесвате свършеното от Обама, но сигурно сте малцинство. Аз лично бих му дал оценка 4-. През първите си месеци като президент той изплаши бизнеса, и после се опита да го успокоява с временни данъчни намаления - след дъжд качулка - но без да намали регулациите. САЩ сега изглеждат добре на фона на Европа, но съвсем не са прескочили трапа.
До коментар [#6] от "Стоянов-Старши":Аз се опитах само да похваля Обама на фона на безкрайните критики, които търпеше от много време, както от републиканците, така и от европейски специалисти. Разбира се, че пътят за излизане от тежката криза е много, много в началото, но пък се надявам, а и вярвам, че само чрез инфлация е възможно да се постигне успех. Като казвам инфлация, имам предвид в умерени граници, умело дозирана и направлявана.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход