Да фалираш по ирландски
Все по-голяма част от жителите на страната избират да обявят несъстоятелност в Обединеното кралство


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В една студена зимна вечер преди седмица петнадесетина човека се събират в хотел Clarion в Дъблин, за да участват в необичаен бизнес семинар. Идват от различни части на Ирландия, имат различни истории, но и едно общо нещо – всички са с дългове и обмислят да обявят фалит в Обединеното кралство, пише Financial Times. Семинарът е организиран от компанията IrishBankruptcyUK, която се опитва да се възползва от увеличаващия се т.нар. фалитен туризъм от Ирландия към съседното Обединено кралство.
"По-голямата част от хората в групата имат имотни портфейли и са опитни инвеститори, хванати в капана на срива на имотния пазар в Ирландия", коментира управителят на IrishBankruptcyUK Стив Тачър, цитиран от FT.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Опитните инвеститори нещо се оказаха май алчни глупаци.И не срива на цените им е виновен а лакомията и празните глави.
Връщат си го с лихвите на англичаните!
Прост съм и не разбирам! Какво става като обявиш фалит?
Казват ти само да си зашиеш продраните джобове? Или има и някакви други, по-сериозни последици? Как точно става това "освобождаване от дългове", за което пишат в статитята? Не че имам дългове по настоящем, ама знае ли човек какво го чака!!!
В България май такъв закон няма. Т.е доколкото разбирам - ако дължа на банка за имота си 50000EUR и в момента стойността му е 30000EUR аз доживот ще трябва да дължа тези 20000EUR дори и да съм напуснал дома си изгонен от съдебния изпълнител.
Ако има такъв закон и обявя фалит: проверява се какво имам, разчистват се сметките долколкото може и започвам на чисто. Естествено никой няма да ми даде кредит, но пък и няма да нося вината за спукания имотен балон. По-запознатите да коментират - правилно ли тълкувам фалита на физическо лице.
До коментар [#4] от "dreamboxer":
Правилно си го разбрал. Крайния негативен резултат остава за банката която е основния виновник за създалото се положение чрез раздаване на кредити за какво ли не. Пък и народните пари отиват в момента за спасяване на банките така че това е най-справедливо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.