Иран ще изпробва три нови ракети в Ормузкия проток

Техеран продължава с демонстрациите на сила след наложените санкции срещу петролния му износ

Иранските военноморски сили "изпробваха успешно" днес ракетата "Гадер" със среден обсег на действие, съобщи официалната агенция ИРНА. Пробното изстрелване на "Гадер" бе извършено през последния ден от иранското военноморско учение в района на стратегическия Ормузки проток, откъдето минава 35 на сто от световния морски трафик на петрол, отбелязва Франс прес.

Освен "Гадер", ще бъдат изпробвани също ракетите "Наср" и "Нур", съобщи по-рано заместник-командващият ВМС адмирал Махмуд Мусави, говорител на маневрите, цитиран от агенция Исна.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    toshiro avatar :-|
    Lazar Petrov
    • + 3

    повърхност-повърхност ? не е ли по удобно - земя-земя ?

    Нередност?
  • 2
    hinin37 avatar :-|
    hinin37

    Дали няма да отворят работа на двата самолетоносача в района?...

    Нередност?
  • 3
    s.pavlov avatar :-|
    Tor
    • + 4

    Направо ги облазявам самолетоносачите в тоя тесен проток , ,,,
    Преди 3 години дневния разход на USS Ronald Reagan беше 250 000 долара . В операция отива на 2 500 000 . Сега ще харчи двойно и в този тесен проток като нищо ще потънат и двата . Просто няма къде да се дянат . Няма да посмеят никаква атака , особено първи ...

    Нередност?
  • 4
    polkovnik avatar :-|
    GMG
    • + 5

    През последните години май че доста работа се отвори на САЩ: Ирак, Афганистан, Либия, сега пък Иран! Та дори иракчани решиха първият ден след изнасянето на американските войници-освободители от страната да се смята за национален празник на Ирак!

    Нередност?
  • 5
    arsen avatar :-|
    Hristo Saldzhiev
    • + 13

    Вече живеем свят на все по-изострящи се регионални кризи и конфликити и на засилваща се политическа и икономическа (цените на природните суровини) нестабилност. В момента в Близкия Изток върви процес на ново преразпределение на влияние, което ще се осществи по линията на противопоствяне на шиити и сунити. И докато за шиитския полюс е ясно, че лидерът му е Иран, то сунитския блок е във все още доста насипно състояние. Едно обаче е ясно - Египет е детрониран от лидерското място и то все повече се измества по посока на Саудитска Арабия и нейния вахабитски ислям. Турция, подскокоросвана от щатите и мегаломанските амбиции на Ердоган също се опитва да се изяви като лидер, но реалните й шансове да застане начело на един сунитски блок са много малки. Причините за това са няколко:
    1. Турция няма толкова пари колкото Саудитите и е изключително силно зависима от чуждите инвестиции и вноса на суровини.
    2. Турците не са араби и на тях в арабския свят винаги се е гледало със силно подозрение или пък с пренебрежие и чувство за културно и религиозно превъзходтсво.
    3. Мека и Медина се намират не в Турция, а в Саудитска Арабия.
    4. Ислямиският възход в Турция до голяма степен се дължи на неосуфитски оредни като сюлейманджийте или движението на Гюлен, които обаче нямат никакво влияние в арабския свят.
    5. В Турция живеят между 15 и 20 000 000 алевити, които не са сунити.
    6. Силно пропагандираният от Анкара, с подкрепата на Вашингтон, секуларистки ислям, може да се окаже привликателен само за един много тънка прослойка от просветски (доколко това означава и либерално е друг въпрос) настроена арабска интелигенция.
    7. Партията на Ердоган започна да проявява силни признаци на авторитарност, а това предвищава нови остри политически противопоставяния в Турция, които за сега са приглушени от икономическия растеж, но той скоро ще изчерпа потенциала си да тушира сериозните културни, религиозни и политически напрежения в турското общество.
    8. Турците обаче може да бъдат използвани като пушечно месо при решаването на регионалните сблъсъци между шиити и сунити или между Иран и Запада. Всъщност това вече започна - това лято няколко десетки турски войници загинаха в сражения с ПКК, които ще се подновят още щом пукне пролетта. Зад ПКК е повече от ясно, че стои режимът в Дамаск, а и индиректно Иран и навярно Русия. Това е само началото на сирийския отговор на турската подкрепа за сунитската опозиция на Асад.
    Какво според мен следва от това:
    1. Поредица от по-малки и по-големи регионални кризи в Близкия Изток и Анадола (кюрдския проблем) и повишаване цената на петрола и газта. Не е изключено поради крайната изнервеност на Израел, а и на аятолаския режим някоя от тези кризи да прерастне в нова война.
    2. Сигурен съм, че ще дойде време, когато турците ще си дадат сметка, че тяхната намеса в близкоизточното блато им носи много повече негативи, отколкото позитиви и тогава отново ще завият към Европа и Балканите. Само че не е ясно точно както какви ще се обърнат - като неосманци или като либерални секуларисти. Впрочем отговорът на последния въпрос до голяма степен зависи от състоянието на самия ЕС.
    3. Сегашната ситуация не предвещава нищо добро за християнските общности в района (Сирия, Ирак и Египет), което ще предизвика поредната голяма миграция към Европа.
    Какво ни засяга това нас:
    1. Трябва да се стартират всички програми за енергийна ефективност, както и търсенето на находища на газ и петрол в страната (акваторията на Черно море).
    2. Да се насърчат селскостопанските производители да отглеждат енергийни култури, които могат да се окажат и реална алтернатива на тютюна в някои области. Дори това да доведе до поскъпване цените на бензина, по-добре тези пари да отиват в нашите производители, отколкото при саудитските или московските дерибеи и да се връщат в България под формата на радикален ислям или мафиотски организации.
    3. Категорично трябва да се преодолеят всякакви националистически изцепки, в стил "Атака" или възродителен процес и да се положи началото на реална интеграция на българските турци и помаците в политическия живот на страната. Ако това не стане ще стигнем до положението на Сърбия, която в момента използва посредничеството на Турция за да се договори със собствените си мюсюлмани в Санджак, които даже не са и турци.
    4. Трябва да се опитаме да привличем в България близкоизточни християни и просветски настроени мюсюлмани. Повече от ясно е, че за да преодолеем последиците от демографската катастрофа на нас ни е необходим приток на хора от вън. Всеки, който си мисли, че можем да осъществим качествен скок напред с 50 и 60 годишни работници явно не е в час и резултатът ще е подобен на този на хитлеровите генерали, които бранели Берлин с деца и старци. От друга страна твърде малко са общностите, които могат да осигурят сравнително добре образовани млади хора, без опастността от последващи културни и религиозни ексцесии. Близкоизточните християни са една от малкото такива общности.

    Нередност?
  • salamander
    • - 1
    • + 1

    Мамка им!

    Нередност?
  • 7
    james1 avatar :-|
    james1
    • - 6
    • + 4

    Успех на Иран!

    Нередност?
  • 8
    tari_1984 avatar :-|
    tari_1984
    • - 4
    • + 2

    Ах как ме дразнят такива безрасъдни копелета като номер 7!Те винаги са против САЩ,ама и те незнаят защо са против тях!Теб трябва да те пратят там в Иран и да ти дойде малко акъл в тъпата гадна кратуна!Не вярвах,че може да има такива тъпи копеленца като този!

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
Нов коментар