Световният икономически форум: Кризата пося семената на антиутопията
В Давос ще се обсъжда дали бъдещето на капитализма е под сериозно съмнение
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Нарастващата неравнопоставеност в света, доказателство за която бяха движението "Окупирай Уолстрийт" и арабската пролет, излага на риск напредването на глобализацията и застрашава глобалната икономика, сочи докладът на Световния икономически форум, цитиран от Reuters. Според годишното изследване "Глобални рискове 2012" голямата разлика в доходите на световното население и несигурните публични финанси са сред най-големите икономически заплахи в следващите 12 месеца.
Две седмици преди годишната среща на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос (25-29 януари) анализът представя мрачна картина на свят, който става все по-несигурен и където капитализмът в сегашния му вид е поставен на тежки изпитания и е под сериозни съмнения. Нарастващата младежка безработица, кризата с пенсионерите, които зависят пряко от задлъжнелите правителства, и пропастта между бедни и богати са посели "семената на антиутопията", твърди докладът, базиран на проучване сред 469 експерти и бизнес лидери. От миналия януари кризата в еврозоната се е разпространила и задълбочила и това предизвика свалянето на правителствата в Гърция и Италия. Освен това САЩ загубиха първокласния си кредитен рейтинг, след като не успяха да стабилизират дълга си, припомня докладът.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Харесаха ми графиките. Особено онази за рисковете за света. Даже мисля, че подценяват увеличаващата се корупция. Ако не друго корупцията със сигурност ще съсипе света. Тя е заразна като грип и няма спасение за веднъж опиталите я политически лица и администратори. А те стават все повече и съдбите на все повече обикновени хора зависят от тяхната корумпираност.
На ви сега американска мечта! Не знам как я разбират в останалия свят, но за масовия зомбиран американец "american dream" означава голяма къща, поне два големи джипа и десет кредитни карти. Затова тук често не се говори за граждани, а за консуматори (когато не са електорат). Повсеместното копиране на доскоро смятания за успял американски модел доведе до посочените по-горе проблеми. Толкова хвалената глобализация заедно с кънсюмъризма доведоха до социално късогледство, лична и масова безотговорност и морална деградация.
Световната корпоративна феодална империя, която всички мразят, накара милиарди хора да продадат, изядат и изпият бъдещето на потомците си. Сори за черногледството, но при тези тенденции ще е щастие, ако след няколко години половината население не се реди на опашки в социалните кухни.
До коментар [#2] от "КЛЮЧАРЪ":
[quote#2:"КЛЮЧАРЪ"]ако след няколко години половината население не се реди на опашки в социалните кухни. [/quote]
Ама това вече почва да смърди на СОЦИАЛИЗЪМ!!!!!!
В началото мислех да напиша няколко думи против супер богатите (разбира се, това остава в сила - не може да сгромолясаш финансова корпорация за милиарди и да не ти се търси отговорност или да фалираш банка и да си отидеш с бонус от няколко милиона и т.н., и т.н.) Но отговорността е споделена, почти никога не е виновна само едната страна.
А, да, и още нещо в кръга на шегата - с тази графика за възможните провали добра гимнастика на врата си направих ;-) Правете ги малко по-големи тези графики, моля!
Тъжна статия! Провал на капитализма или за неосъществения социал-капитализъм.....след като прочете тази статия, човек се пита, а сега на къде..? Разбира се, че към Народна Република Китай, където социализма, с елементите та капитализъм успя! Само трябва да се научим да консумираме по- купичка ориз, да работим по 14 часа и да не хленчим! Е това живот ли ще е...?
Ето защо тези говорилни са напълно безполезни. Държавата печата книжни пари, меси се в икономиката и я регулира, а после бъдещето на капитализма било под съмнение? И с какво точно ще го смените? С комунизъм, социализъм или примитивизъм, както искат галфоните от окупирай Уолстрийт? Ама какво се паля и аз, това са същите гении, които преди няколко години обявиха Милен Велчев за финансов лидер.
Статията е в тон "зимна меланхолия". Утопията затова е и утопия, мечта, за да се отличава от реалността. От Томас Мор и Роберт Оуен до съвременните идеалисти подобни модели са отстъпвали пред реалността. Всяко сътресение което не ни убива ни прави по-силни, икономиката не е много по различен феномен. Китай също е пред проблемите на застаряващите двама родители издържани от едно дете. "Зомбираните" американци знаят как да работят, прирастът на населението при раждаемост 2.3 е осигурен дори без имиграция, и по всички белези пак икономиката на САЩ ще дръпне световната.
До коментар [#8] от "daskal1":
Най-лесното нещо е Китай да увеличи населението си, защото сегашната цифра от 1.3 млд. се поддържа благодарение на драконовските мерки за ограничаване на раждаемостта и разрешение да имат само по 1 дете. Просто друг начин няма, ако искат да има храна и вода за всички, иначе ще стане както в Индия, където населението нараства с бързи темпове и скоро ще достигне китайското, но огромната част от него мизерства. Прираста на населението в световен мащаб представлява заплаха и за мира, защото ще възникват войни за храни, вода, природни ресурси, а не само за територии. Проблемите идват от това, че САЩ печатат в несвяст доларчета и после ги разхвърлят по света / нали долара е резервна световна валута / и така си осигуряват високия стандарт на живот, а за да няма мрънкане и бягане от долара, поддържат 2 млн. армия с бюджет по-голям отколкото на всички останали страни по света взети заедно / около 670 млд. д. /. Федералният резерв на САЩ /ФЕД/ е собственост на 10 частни банки и те диктуват условията, включително и бонусите на своите служители, изкарани на наш гръб. Представям си какъв хаос би настанал, ако светът се откаже от долара като резервна световна валута и премине към някаква кошница от валути или още по-добре към единна валута, но контролирана не от САЩ, а от всички страни. Гарантирано това ще е началото на 3 св.в. Всички страни съзнават този факт и засега се подготвят след 2020 г. за постепенно отказване от долара и преминаване към регионални валути /евро, амеро, нещо в постпространството на бившия СССР, нещо в арабския свят, нещо в югоизточна Азия, Китай и Япония/. Ако се окаже, че Нострадамус и маите не са познали, то ще имаме възможност да гледаме наживо, но лошото е, че както сме без ресурси, ще го отнесем напълно.
До Пламитус:
От три години Китай отмени забраната за повече от едно дете. Сега се плаща глоба от около $800 за всяко следващо дете и много баби и дядовци са готови да платят за внуци.
Това че САЩ печатат доларчета е следствие на факта че светът ги купува - в началото на седмицата ФРС публикува данни за 77 млрд внесени в бюджета от тази дейност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.