Войната излиза от мода. Но не съвсем
Новата военна стратегия не означава, че Америка вече няма да е световният полицай


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Крилата фраза гласи, че когато стане дума за военна стратегия, генералите винаги се готвят да водят предишната война. В този смисъл оповестената тези дни нова стратегия на САЩ може да служи като пътеводител какво американският главен щаб смята, че е объркал в десетилетието на два конфликта след 11 септември 2011 г. Надеждите у едни, и страховете у други, че Америка се отказва от ролята на световното ченге, обаче са преувеличени. Новата стратегия не е радикална реформа, а по-скоро налага отдавна необходими промени, без да води след себе си дълбоки съкращения във военния сектор.
Под многословното заглавие "Запазване на глобалното лидерство на САЩ: Приоритети в отбраната през XXI век" се крие опитът на Вашингтон да избегне въвличането си отново в продължителни и скъпи операции с неясен край. Промените включват повече разузнаване, увеличение на броя специалните части за ефикасни и по-безкръвни действия и високи технологии вместо широкомащабни интервенции. Вечните драми кой колко и какво допринася в Афганистан и усещането, че САЩ нямат равностойни партньори, накараха генералите да заявят, че американското военно присъствие на Стария континент трябва да бъде намалено. Нескритата надежда е, че ако им бъдат отнети помощните колела, европейците ще се видят принудени да положат повече усилия в собствената си отбрана и ще прокарат отдавна отлагани реформи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Това "...Промените включват повече разузнаване, увеличение на броя специалните части за ефикасни и по-безкръвни действия и високи технологии вместо широкомащабни интервенции. ...." вече го гледахме в изпълнение главно на ЦРУ през 50 и 60-те години, само на Кастро му спретнаха 28 "ефикасни" опита за убиъство.... не че нещо се получи, но нека опитат, поне да не харчат паретата на данъкоплатците...... щото и в САЩ сиренето е с пари....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.