Испания и Франция пласираха успешно облигации въпреки понижения рейтинг
Мадрид продаде ДЦК за 6.6 млрд. евро, а Париж – за 7.97 млрд. при намаляваща доходност
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Въпреки понижаването на кредитните им рейтинги от агенция Standard & Poor's, Испания и Франция проведоха успешни търгове на облигации, като и двете страни пласираха повече дълг от очакваното при по-ниски лихви. Днешният търг беше първият голям тест за доверието на пазарите към дългосрочния дълг на Мадрид за тази година. Испания пласира десетгодишни облигации на стойност 3 млрд. евро при лихва 5.403%.
Доходността спадна значително от 6.975% при предишния търг, което може да се приеме като някакъв измерител за прогреса на новото правителство и европейките политици като цяло в борбата им с кризата. Като цяло днес Испания продаде ДЦК за 6.6 млрд. евро с падеж през 2016, 2019 и 2022 г. Това е далеч над предварително заложената цел от 4.5 млрд. Отношението търсене-предлагане за различните видове книжа варираше между 2 и 3.2, което е почти двойно в сравнение с последните търгове през миналата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Пазарът е най-качествения оценител.
Сега се очаква и статистиката на ЕЦБ за overnight депозитите да спадне с 14,6 млрд. евро :)
Когато рейтингите на почти всички падат, де факто нищо особено не се случва - просто пазарът е принуден да избира между приблизително еднакво лоши длъжници. Малцинството с максимален рейтинг за сметка на това пласира при отрицателни лихви - тоест кредиторите се задължават да им платят лихва.
Споре мен е имало изиване на ръце от правителствата към местните банки да купуват дълг. Спомняте ли онзи път когато Германия не получи достатъчно поръчки? След това нещата магически се промениха. Изглежда е имало прорицание пред строя (и то не само с Германия). Преливането на държавен дълг в банките е от пусто в празно. После ЕЦБ ще спасява банките с парите на държавите, а последните ще трябва да емитират още дълг и тн.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "brutester":
Точно това ми беше на устата и най-вероятно ще се окажеш прав.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.