Не толкова обединено кралство
Няколко сложни въпроса около бъдещия референдум за независимост на Шотландия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В бележника на Дейвид Камерън последните два месеца вероятно са отбелязани като "време за разрешаване на някои въпроси със съюзниците". След като тропна неочаквано силно по масата в ЕС, британският премиер не се поколеба да натисне друг, още по-близък партньор - шотландския първи министър Алекс Салмънд.
В интервю, планирано да разтърси шотландската политика, Камерън този месец оповести, че настоява Салмънд да определи точна дата за референдума за независимост, който неговата Шотландска национална партия (ШНП) иска да проведе. Уестминстър смята да даде правомощия на шотландския парламент да проведе такова допитване в рамките на 18 месеца. "Не можем да застанем на пътя на която и да било част от Обединеното кралство, ако тя иска да се запита "по-добре ли ще ни е сами", каза британският лидер, но подчерта, че неяснотата относно шотландския референдум трябва да се разпръсне.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Поздравления на вестник "Капитал" и на г-н Георгиев за изчерпателната и добре написана статия, по един толкова актуален и любопитен въпрос от международната политика. Текстът не отстъпва като ниво на сродните публикации в западната преса.
Като гледам демографската картина на България май че не е далеч деня, в който и ние ще имаме основания за сериозни притеснения.....
Под снимката на Камерън пише "Фотограф: Капитал" което е неистина. Форографа е от Ройтерс
n-cameron-crisis-idUKTRE7742LY20110805
http://uk.reuters.com/article/2011/08/05/uk-britai
Интересни времена доживяхме :-)
За съжаление, казусът който представя статията е поредното безумие, породено от плиткоумни идиоти наричащи себе си политици. Ако се тръгне по тази спирала би могло да се очаква референдум за сепариране на Белгия, Испания и пр. Само, че Обединеното Кралство не се базира на идеологеми като СССР и Югославия, а на подчинението на Негово Величество Паунда. И дали Шотландците смятат, че цитираните банки биха имали съответните активи в отсъствие на въздесъщото Лондонско сити...
Много добър коментар, Капитал. Поздравления!
До коментар [#5] от "one4all":
Точно. Кой квот ще да си говори, става въпрос за пари. Шотландия е галеното дете на Великобритания и доста ще загуби ако се отдели - дори и петрола, за койта са се хванали не е ясно до колко ще е техен. Но кой знае - и по тъпи решения са били взимани.
Статията е добра, но пропуска един тънък момент (както впрочем и повечето статии в западната преса) - защо лидерът на шотландските националисти Салмънд си вярва, че е в интересите на Шотландия да има независима? Не мисля, че е само заради петрола.
Салмънд е описван като един от най-хитрите политици във Великобритания и, според мен, ненапразно. Моето предположение е, че той смята да конкурира Лондон с по-ниска данъчна ставка и да спести пари от отбрана. С такава политика Ирландия от най-бедната страна в ЕС става втората по богатство. Сега Ирландия е в криза заради имотния балон, но дори и с тази криза икономическият им възход през последните 40 години е съпоставим само с този на Китай и Южна Корея. Според мен в такава политика има логика. Но ще видим какво ще се получи.
Браво на автора! Наистина за малко се почувствах все едно чета Spiegel на български.
Информативно, приятно за четене, актуално.
Да почва вътрешната политика в такъв стил!
Браво, интересна статия. Като човек, който е прекарал няколко години в Шотландия бих могъл да добавя само, че наистина има неприязън на шотландци към англичани, но всеки един шотландец добре си прави сметката и едва ли ще тръгнат, по мое мнение, към тотално отделяне.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход