Фискалният пакт: Нов договор, старите недостатъци
Според преподавателя от INSEAD Антонио Фатас новите правила за бюджетна дисциплина в ЕС не се различават съществено от досегашните
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Фискалният пакт, за който се споразумяха в понеделник страните членки на Европейския съюз (ЕС), с изключение на Великобритания и Чехия, вече търпи критики. Документът с официално заглавие "Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз", в който са разписани новите правила за бюджетна дисциплина в ЕС, се определя като ключов за стабилизирането на държавите от еврозоната. Според някои анализатори обаче, договорът на практика повтаря редица от недостатъците на досегашната уредба в сферата.
"Първата ми реакция, след като прочетох документа, беше, че сигурно съм се объркал и съм чел грешен (стар) документ", написа в блога си преподавателят от INSEAD Антонио Фатас. В публикация със заглавие "Нов договор, старите недостатъци" той посочва, че трудно могат да се открият съществени разлики в сравнение с настоящата рамка на икономическата политика в ЕС. Ето списъкът със забележките му:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Лаладжия :)
"Споразумението показва, че сме научили много малко от досегашния си опит. Упорстваме в поддържането на една система, която не работи и която само ни разсейва от други проблеми, които бихме могли да разрешим, ако положим достатъчно усилия", изтъква той.
По-конкретно маи френд.
За пореден път прахът е повече от очите, които могат да го поемат!
При новия „Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз" (както при сегашни правила) кризата продължава развитие, защото се запазва ненужна държавна грешка, която е особено важната причина за развитие на съвременна стопанска криза.
За успешно спасение от криза е потребно прекратяване на държавната слабост, която създава кризата.
Поради съществуващата непълноценност европейските страни са с финансово управление, което е НЕПРИГОДНО за евро.
До 24 часа след като в съответна европейска страна се усъвършенствува нейно държавно финансово управление, което да стане ГОДНО за стопанство с евро - сегашната нейна стопанска криза ще е премахната.
Пример: Ако Гърция бе подобрила своето държавна управление и същото е ГОДНО за евро – сега щеше да е без финансови трудности и да е със завишени възможности да изплаща дълговете си в срок и нейни кредитори няма да понасят болезнени щети за милиарди евро.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.