Американски фирми: Не ни пращайте CV
Все повече компании преценяват кандидатите по тяхното уебприсъствие, а не по автобиографиите им


Теодора Мусева

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Грег Силва, вицепрезидент на IGN
Какво се случва с автобиографията ви, след като я изпратите онлайн? Търсещите работа, които кандидатстват за позиции, обявени в интернет, се оплакват, че рядко получават дори потвърждение, камо ли личен отговор, разказва в анализ Wall Street Journal (WSJ).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
"Вместо да изисква автобиографии, компанията, която редовно инвестира в Twitter, Foursquare, Zynga и други технологични фирми, пожелала от кандидатите да изпращат линкове, представящи тяхното уебприсъствие - като Twitter акаунт или Tumblr блог например. Кандидатите трябвало да представят и кратки видеоклипове, които обясняват защо ги интересува тази позиция".
Който се е сетил за това, явно е бил умен човек, браво!
хубава статия
Браво! Хитра тактика за отсяване на кандидатите! И според мен практиката е винаги по-важна от дипломи....
И кое му е хубавото? Всеки може да си изфабрикува LinkedIn профил за отрицателно време. А пък Facebook го считам за лично пространство и не бих предоставил такава информация на работодател - трябва да има ясно разделение между личен и професионален живот.
Това, че американските HR-и ги мързи да четат CV-та и да правят интервюта, е отделен въпрос - къде-къде по-лесно е да цъкаш блогове и да гледаш клипчета.
_____________
По-ранният опит на кандидатите, хобитата им, участията им в различни дейности като например боядисване на къщи, заплащане на колежански такси чрез турнета с пънк-рок групи из цяла Европа и т.н. Често така се добива представа колко добре даден кандидат ще се вмести в културата на компанията.
_____________
Това пък е най-големият абсурд. Когато кандидатстваш за мениджърска или дори експертна позиция, опитът ти като сервитьор в студенстките години е напълно нерелевантен и само прави CV-то ненужно дълго. Вместо да изискват от кандидатите да правят CV-та и мотивационни писма, насочени към задълженията на позицията, те предпочитат да им броят приятелите и фалшивите препоръки в LinkedIn. Вместването в културата на компанията се установява с няколко точни въпроса на интервюто.
Честно казано дори и да е "добър" такъв подход за фирмите е предпоствавка за дискриминация на най-различна основа.
От това каква музика слуша кандидатът, през политически пристрастия и се стигне до религия и т.н.
В крайна сметка личния живот не трябва да е обект на оценка, а професионалния. А в соц. мрежи е представен основно личния живот!!
До коментар [#4] от "Chievo":
Много повърхностни разсъждения :(..
американските НR са си много добре и не ги мързи, а както всеки друг се опитват да са по-добри в работата си -> да изкопчат от мрежата всичко възможно за да се ЗАПОЗНАЯТ по-добре с кандидатите. дипломите говорят за знанията ти, а не за характера ти (който се оказва също толкова важен в даден момент). гледането на фейсбук асс. не изключва всичко останало
При положение, че в много компании в България функцията по набиране, подбор и селекция се изпълнява от хора, които нищо не разбират от човешки ресурси, не мисля, че има опасност подобни иновативни практики да навлязат скоро у нас.
не одобрявам да те оценяват служебо по личния живот
по-трудно е да си изградиш представа за човека от социалните мрежи - всеки контролира посланието, кеото отправя, информацията обикновено е лична и следователно ирелевантна (да не говорим, колко е неприятно да ти се ровят в тези неща) а често и спонтанна, а не плод на задълбочени съждения. освен това отнема повече време, така че не виждам как ги улеснява.
според мен не е правилно да навлизат в личния ти живот
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.