Учен: Гръцкият език е виновен за финансовия колапс
Според изследване човешката реч предопределя нашата нагласа за бъдещето и начина, по който се готвим да посрещнем предизвикателствата


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Гръцкият език е виновен за финансовия колапс на страната, твърди професор по икономика от Йейлския университет, цитиран от списание "Слейт". Според изследване на проф. Кийт Чен човешката реч предопределя нашата нагласа за бъдещето и начина, по който се готвим да посрещнем задаващите се пред нас предизвикателства.
Ученият отдавна изследва въпросите на синтаксиса, свързани с човешкото поведение в най-различни области, като склонността ни към пестене, плащането на осигуровки и начина, по който ще излезем в пенсия. Според категоризацията на Кийт Чен, езиците, които правят съществена разлика между сегашно и бъдеще време (Strong Future Languages), като гръцкия и английския, подтикват хората да
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
хех, само дето езиците са се формирали на база хората, а не обратното
така че не езикът е виновен за нещо, а езикът е такъв, защото хората са такива
знаех, че е езика а не мързела :)
До коментар [#1] от "Longanlon":
Напълно съм съгласен. С логиката на проф. Чен всичко може да се "докаже".
Сега и Далай лама ще изкарат виновен за икономическата криза в която се набутахме "дружно", но изглежда за дълго...
Аха .Обаче нищо не споменава за българския.Както и да е .В момента най- много си служа с български и английски-английският -не става , италиянския-съдейки ,че са на същия хал като гърците -вероятно също не е добър .Знам някакъв говорим испански ,ама и той не е добър.Остава -немският.Едно време учих немски в гимназията ,значи трябва да си го припомня или да почна да уча мандарин.Следейки световното икономическото развитие ,определено трябва да заложа на китайският..И така -всичко се изясни..Обаче пък ,от друга страна -целият бизнес-свят говори основно английски.....Съвсем се обърках..
Д-р. Чен има впечатляващо CV, но етно-лингвистиката му вероятно не е съвсем обективна имайки предвид естествения тренд да фаворитизираш своята група, е наверно с изключение на нас, българите (виж http://mba.yale.edu/faculty/profiles/chenm.shtml).
Аз пък мога да докажа, че колкото повече пикантни ругатни съдържа един език, толкова по-безгрижно живеят говорещите го!
Или каквото още си поискате.
много доктори се навъдиха напоследък, онзи известният Д-р Ливайн, какво стана с това момче?
Не е виновен езика а устата, която е много лакома
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.