Китайската централна банка реши да намали с 50 базисни пункта размера на минималните задължителни резерви, които банките трябва да поддържат, с цел да стимулира икономиката на страната, предаде "Ройтерс". По този начин минималните задължителни резерви ще бъдат намалени от 21% на 20.5%.
Разхлабването на паричната политика идва на фона на задълбочаващата се дългова криза в Европа и продължаващото охлаждане на пазара на недвижими имоти в Китай.
Според "Ройтерс" промяната в изискването за банковите резерви ще инжектира в икономиката около 350-400 млрд. юана (55.6 - 63.5 млрд. долара), които китайските банки ще могат да насочат към отпускане на кредити. По този начин властите в страната разчитат, че ще бъде стимулирана и реалната икономика, чиито ръст се забавя в пет поредни тримесечия.
Това е второто разхлабване на паричната политика за последните три месеца. Предишното понижаване на минималните задължителни резерви в края на ноември 2011 г. бе първото от началото на финансовата криза, посочва Bloomberg. Преди това Пекин непрекъснато увеличаваше изискването за минимални резерви в опит да охлади икономиката и да свали инфлацияа, която достигна връх от 6.5% през юли 2011 г.
Китай следва Япония в стимулирането на паричното предлагане, въпреки че през последните дни глобалните капиталови пазари бяха обнадеждени от сигналите за засилване на американската икономика и оптимизма за разрешаване на проблема с дълга на Гърция. Китайският гуверньор Джоу Сяочуан предприе свалянето на резервите в същия ден, в който излязоха данните за спада в цените на жилищата в повечето големи китайски градове през януари.
"Китайските власти са много загрижени за евентуално по-нататъшно забавяне на вътрешния ръст", коментира Яо Вей, служител на базираното в Хонгконг банка поделение на Societe Generale SA, цитиран от Bloomberg.
Досега Пекин бе предпазлив по отношение на по-агресивни мерки за стимулиране, тъй като те могат да доведат до увеличение на инфлацията и държавния дълг. Вместо това правителството предпочиташе по-сдържан подход – инструктира държавните банки да увеличат кредитирането, облекчи ограниченията за пазара на недвижими имоти и планира субсидии за стимулиране на потреблението.
Китайската централна банка реши да намали с 50 базисни пункта размера на минималните задължителни резерви, които банките трябва да поддържат, с цел да стимулира икономиката на страната, предаде "Ройтерс". По този начин минималните задължителни резерви ще бъдат намалени от 21% на 20.5%.
Разхлабването на паричната политика идва на фона на задълбочаващата се дългова криза в Европа и продължаващото охлаждане на пазара на недвижими имоти в Китай.
11 коментара
Ей сега китайците в провинцията ще избухнат в тържествени манифестации в чест на инфлацията, която ще изяде мизерните им доходи.
А междувременно надуването на имотния балон продължава... т.е. да му мислят и онези в градовете.
"...големи китайски гладове през януари" - да не е замръзнал ориза?
Ктайците поне правят нещо в интерес на своите си хора, какво правят Меркозето и брюкселските зелки в полза на хората в ЕС остава скрито за публиката, "скрито" и за хора като Сорос м/у впрочем....
[quote#3:"boby1945"]какво правят Меркозето и брюкселските зелки в полза на хората в ЕС остава скрито за публиката,[/quote]
За тях е по- важно да спасят Еврозоната/ЕС, отколкото хората в там! ;)
http://youtu.be/kZHd-tA2pxs
Кристалната топка и бъдещето
Преджапах през високия сняг, и хлъзгайки се покрай казана за отпадъци, хвърлих хранителните остатъци от снощи. Една едра, мургава служителка от "Чистота" стисна устни и процеди: - Господине, не купувай злато! То е актив.
Поучудих се на така започналият разговор и изрецитирах заученото: - Така се добавя консервативна част към инвестиционния портфейл. В по-изявена степен се постъпва по този начин по време на кризи.
Стараейки се да не вдухва към мен димът от цигарата си, изрече набързо: - След като предлагат злато, значи някой има за продан. Използва кризисното положение за да пласира наличностите си на висока цена. Кой се освобождава от този актив и с какво го заменя? След като потреблението от индустрията е константно, можем да предположим, че финансови институции го намаляват като дял в портфейлите си.
Поглеждайки ме многозначително, извади един джобен Atlas of World Hunger, показа ми раздел 18 "Климатични промени" и авторитетно занарежда: - Какво е общото множество между мир + климатично затопляне + въглероден двуокис? Със сигурност, придвижване на север, на зоните подходящи за отглеждане на зърнено-житни култури. Следователно сме свидетели на преливане на активи от чисто финансови фондове в поземлени.
Измервайки ме от глава до пети, добави уморено: - Ето на картата всичко се вижда. Гърция ще трябва доста да се постарае за да пренареди структурата на селското си стопанство.
Китай, въпреки високите дози минерални торове, ще е с не толкова печелившо селско стопанство. Затова инвестира в местната си индустрия, а и интересът му към евро-то е напълно оправдан.
След това загубила интерес към мен, забуха по ледът, чиито кристали се трошаха едва, едва. Колкото и да е начетена все пак на норма работи.
Робовладелската машина полека-лека взе да скърца...
До коментар [#6] от "Yankee":
Последна битка - китайски Сталинград!
При това - загубена бпредварително!
Последен опит за дъмпинг на износа, чрез евтино кредитиране!
На практика - износ по себестойност, почти без печалба за предприятията!
Това ще доведе само до едно - невъзможност за "забогатяване" на работниците в градовете - демек съкращаване на средната класа! Която пък е единственият бъдещ потребител на китайското производство при съкращаване на износа!
Накратко - ако тези "опити за разхлабване" на кредитната "политика" не доведат до увеличаване на износа - Китай ще трябва да разчита само на вътрешното потребление!
А както знаем - робите не купуват!
Робите разчитат да бъдат хранени и обличани от робовладелците!
Ако не - все ще се появи китайски Спартак в 21 век!
До коментар [#7] от "geysh_pozitanski":
Твърде ограничено мнение. В реалния свят не всичко е насадени предразсъдъци.
Предвижданията за китайската икономика се оправдаха!
То от толкова форумни икономисти в тая измислена държава сме на тва дередже