Пол Кругман: Европа не печели нищо от бюджетните икономии
Нобеловият лауреат все пита защо строгите икономии се още се считат за необходими, въпреки катастрофалният им провал на практика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Миналата седмица статистическите данни в Европа показаха нещо, което всички подозираха – че икономиките не растат, а се свиват. Все още официално не се е стигнало до рецесия, но единственият реален въпрос сега е колко дълбок ще е спадът, пише в свои анализ в New York Times нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман.
Новият спад засяга много страни, които все още не са се възстановили от предишната рецесия. Въпреки всичките трудности пред САЩ, брутният им вътрешен продукт най-после надмина предкризисните си нива – но Европа все още не е. Някои от държавите на Стария континент преживяват трудности, сравними с Голямата депресия – Гърция и Ирландия имат двуцифрен спад на продукцията, а в Испания безработицата достигна 23%. "Най-лошото в случая е, че европейските политици, включително и някои особено влиятелни личности, все още са привърженици на икономическата доктрина, отговорна за това бедствие", отбелязва Пол Кругман.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
36 коментара
Кризата от последните 5 години е вследствие политиката на "фискалните стимули", която проповядваха САЩ и повечето ЕС държави преди 2008. Сега дойде време, когато трябва да се плаща сметката, а не да се отлага във времето. Защото както всички знаем безплатен обяд няма и ако този който се е наобядвал отказва да плати, то на някой друг ще му се наложи да плаща :/
Не винаги съм се съгласявал с Кругман, но този път е прав.
Кризата в САЩ се получи по две причини. Твърде свободния пазар създава огромни печалби, но на тях съответстват огромни загуби, от които компаниите бягат, като уволняват хора и замразяват или намаляват заплати. Големите печалби търсят последваща инвестиция и надуват имотния балон (примерно), а намалените доходи не позволяват обслужването на кредити, част от които, за печалба, са раздадени безотговорно. На всичко това отгоре, от около 2001-2002 ФЕД свива паричната база, което се отразява и на М1 и макар и нищожно и на М2. Та не знам за какви фискални стимули става дума и за какви евтини пари, но очевидно причините са в твърде свободен пазар при опит за ограничаване на растежа на паричната маса. Това си е предпоставка за дефлационна криза - и тя се случи. Американците излязоха хитри. "Напечатаха" пари и замазаха положението, макар че свободния пазар още ще ги цака. На евроглупаците обаче акъла не им идва.
Тоя отворко иска да отвори печатницата.
До коментар [#4] от "bta":
Налице е целенасочена атака от страна на САЩ към Европа последната да ги последва в т.нар. "количествено облекчение", затова са и цирковете с рейтингите и др. подобни. Проблема е че Европа има друг път на развитие, изключващ милитаризма и олигархията и именно разликите в ценностите и политическия модел е в дъното на проблема. Тезата "печатайте, ще набалбукаме тарамбуките" има слабо място - това е че ще обезсмислим спестяванията и на всички градивни хора, което особено за нации като немската е крайно неприемливо в културен и политически аспект. Войнстващ хедонизъм VS протестантско постоянство. Битката на десетилетието.
Американските икономисти знаят само едно - "печатай пари".
Колко елегантно си решиха проблема с дефицита - вдигнаха законово определения таван и хоп - проблема е решен! Проста работа! Да, засега номера все още върви и САЩ "продължават да се радват на ниски разходи по задълженията си".
Китай трупа трилиони долари, но не дефицит, а резерв, и също се радва. Интересното ще настъпи, когато китайската компартия прецени, че е дошъл моментът да ги обърне в реални активи, като изкупи половин Америка. И ще разполага не само с икономическата, но и военна мощ да наложи волята си - въпрос на двайсетина години, не повече.
Тогава, опасявам се, номера с печатницата няма да мине........
До коментар [#5] от "misho73":
да
До коментар [#6] от "pag":
В китай дори горивата са субсидирани от държавата. Не разбирам как може да се сравнява командна икономика от социалистически тип с идеите за чист монетаризъм. Китай печата най-много пари за да подържа нисък курса на юана.По скоро печатането на пари в Америка следствие на пчатането в Китай. След като Китай не иска да повиши стойността на юана , единствения начин да им се противопостяват е да обезценяват долара. Япония от години има същата политика. Само Германия е в сбъркания модел на силното евро, което ще доведе Европейскте страни до безкрайна рецесия.
Ще бъда благодарен, ако някой осведомен ми обясни какъв му е личния интертес на Кругман да пише такива глупости. Обикновено не съм толкова подозрителен, но в случая просто не ми се вярва да си вярва :)
Тоя е или комунист или социалист...те са по неразумното лапане...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.