Сделката, която не решава нищо
С договорените нови 130 млрд. евро от Брюксел Атина вероятно ще избегне фалита през март, но няма да реши проблемите си
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Вчера Европа избра да налее още 130 млрд. евро в Гърция и да извие ръцете на частните кредитори да поемат още по-големи загуби, вместо да потъне в неизвестността на един хаотичен фалит. Така Брюксел направи може би най-голямата крачка към избягване на надвисналия над Атина фалит на 20 март, когато предстои плащане на 14.5 млрд. евро дълг, за което просто няма пари.
Не искаме да сме лоши пророци, но с това Гърция не е спасена. Първо, дори и в краткосрочен план има много неясноти пред реализирането на споразумението. Второ, дори да се случи, предвиденото в изявлението на Еврогрупата преструктуриране на гръцкия дълг пак може да се окаже, че представлява технически фалит. И, трето, дори Гърция да изпълни всичко по книга, дългът й ще се свие до 120% от БВП през 2020 г. - ниво, което трудно може да се нарече устойчиво. А предвид всекидневните улични бунтове и падащата подкрепа за водещите партии има сериозна опасност плановете да се провалят.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
36 коментара
Интересно е тези застраховки с/у фалит на каква сума възлизат? И дали наистина ще се стигне до фалити на банки и застрахователи.
Как и по какъв начин може Гърция да се оправи и да заработи като нормална държава? Това което продължава в Атина и другите големи градове на мен ми се струва съвсем нарочно от страна на Германия и Франция ! Натискът и възможността да докарат отново гръцката държава до просешка тояга . Не искам да ставам пророк , но щом Гърция не можа да се пребори с лидерите на ЕС-то , то нас българите - бедните българи какво ни чака . Европейският съюз е създаден за богатите държави !
Възможни резултати: Швабите ще ходят на море, на собствени острови в средиземно море, цена на придобиване - 60 милиарда; Турция си възвръща граничните острови - 50 милиарда, и колкото и националистично да звучи, България тегли заем от световната банка - 20 милиарда и купува обратно Тасос и част от беломорска Тракия. Леко се отвлякох, гърците пак прекараха ЕС, но докога така?
Стигнах до колко щял да бъде тръцкия дълг като процент от БВП през 2020-та.
Това ми беше достатъчно да се убедя, че в Европа решенията се вземат от опасно луди "второвълновици" по Тофлър.
Всичко това в съчетание с 2-та градуса по Целзии световна температура, (пак до 2020-та, разбира се) ми идва много и съвсем сериозно се замислям на стари години да си търся по-добро място да прекарам остатъка от живота си.
"Дано европейските лидери са отчели и тези рискове, като променят правилата на играта заради опита да спасят Гърция."
Нищо не са отчели, дейсват като на пожар! То не, че вече не е пожар, но те имаха време поне година и половина да действат по-твърдо с Гърция или да я оставят да фалира и да рекапитализират банките си. Пазарът е урегулирал всичко това - Гърция фалира, кредиторите си получават застраховките, а ЕС дава заеми на засегнатите банки срещу дял в капитала и когато се стабилизират, банките си връщат заемите и си получават обратно дяловете. В САЩ го направиха и доста скоро след това повечето банки върнаха получените държавни пари. (Повечето пари, исках да кажа, а не повечето банки катобройка).
"Ако се окаже, че все пак има технически фалит..."
"Момата" сега "малко бременна" ли е или вече е "по-бременна"?
До коментар [#2] от "Илде":
Вярно !Съюз между бедни и богати страни е невъзможен!!!
Без съмнение ще има банкови фалити, в Брюксел технократите не са съвсем открити.Знаят за опасността и подготвени са вече за това...
не е ли страно че даже и да се финансира гърция фалита е неизбежен и въпреки това заема пак се отпуска
До коментар [#9] от "ricardo":
Игра на котка и мишка.Реално още заемът не е отпуснат, нищо конкретно не се е случило по него , а на 29.02. гръцките синдикати стягат стачка.Сблъсъци ще има , гърците не искат в рамка да ги вкарат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.