НАШИте избори и след тях

Владимир Путин ще бъде избран за президент на Русия. По-важното е какво ще стане след това

"Нека правим такива срещи след изборите, за да ви е по-лесно да ни управлявате" - с тези думи според кореспондента на "Комерсант" е завършила срещата на Владимир Путин с негови привърженици тази седмица в Москва. Типично саркастичният тон на репортажа на Андрей Колесников ненапразно набляга на това: дори и след като спечели изборите на 4 март (а в това няма почти никакви съмнения), Владимир Путин със сигурност няма да управлява по-лесно от досега. Напротив, все по-ясно изглежда, че това е последният мандат на човека, който доминира руската политика вече 12 години.

Според всички проучвания бившият президент и настоящ премиер няма да има проблеми на изборите. Прогнозите на "Левада" и ВЦИОМ показват победа на първи тур. Най-близкият конкурент - комунистическият лидер Генадий Зюганов, ще вземе около 15%. Но изборите не са проблемът на Владимир Путин. Какво ще стане след тях е онова, което притеснява най-много и него, и системата, която той изгради. За да се фокусира върху начин да се оттегли, без да разруши изграденото от него, Путин има нужда от две неща: комфортна победа и спокойствие след нея. Първото изглежда сигурно, макар в Москва и няколко други големи градове да не е особено ясно дали победата ще бъде още на първия тур. Второто обаче е под голям въпрос.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    peho avatar :-|
    peho
    • - 5
    • + 5

    Надявам се подобна статия за мръсни тактики, манипулации и производство на скандали да има и за президенските избори в САЩ. Или ще отречете, че и там(където пак има намесени много пари) няма непозволени методи.

    Нередност?
  • 2
    vassilun avatar :-(
    vassilun
    • - 2
    • + 2

    " все по-ясно изглежда, че това е последният мандат на човека, който доминира руската политика вече 12 години."

    Няма да бъде последния, за съжаление на руснаците и на всички демократи по света! А най-вече за България! Пут*ин ще изкара поне до 2024!

    Нередност?
  • 3
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • - 3
    • + 4

    До коментар [#2] от "vassilun": Трудно, китайците ще са на Урал към 2020 :-)

    Нередност?
  • 4
    the_shadow avatar :-|
    The Shadow
    • - 1
    • + 2

    Някои руснаци наричат путинските фенове "нашисти". Сещайте се защо...

    Нередност?
Нов коментар