Кладата на недоволството
Кризата около изгарянето на Корана предизвика горещ дебат в Америка за омиротворяването и възстановяването на Афганистан
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Понякога един малък инцидент може да се превърне в камъчето, което да преобърне колата на международната дипломация и да разкрие огромните пробойни, които зеят в пълните й с решителни думи и добри намерения стратегии. Изгарянето на няколко копия на Корана в затвора към военновъздушната база Баграм тези дни бе необмисленото действие, предизвикало вълна от протести, над трийсет убити и много въпроси около мисията на на Международните стабилизиращи сили в Афганистан (ISAF). Бурната реакция на стотици афганистанци показа колко много неприязън и недоволство са натрупани под повърхността на положителните доклади за напредък. А баналната грешка, допусната повече от десетилетие след началото на конфликта и след хиляди лекции за печелене на умовете и сърцата на местните жители, разкри умората, едва прикритата враждебност и дори растящо нехайство сред умиротворителните сили.
Безредиците избухнаха, когато на 21 февруари из Кабул се разнесе новината, че американски военни се е опитали да унищожат копия на Корана и други религиозни материали. Страниците им са били използвани от задържаните в затвора към базата Баграм да обменят съобщения и призиви за терористични атаки. В пещите за унищожаване на отпадъци няколко от копията на свещените текстове са спасени от огъня от афганистанци, работещи в базата на север от Кабул. Гневът прерасна в най-голямата вълна от протести в Афганистан в последните десет години.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Наричате окупацията и нахлуването в една държава дипломация?Какво правят американците още в Афганистан след като Бен Ладен е мъртъв?Ще ви кажа,подсигуряват си петролпроводите и мака.Чисто икономическа война.Някога и червената армия така донасяше мир на света,няма край демагогията.
Крайно време е янките да си ходят в къщи, само окакаха работата в Афганистан, както направиха и всичките предишни завоеватили, включая и Александър Македонски.....
До boby1945: Ако някой нещо е окакал, то това са британците преди малко повече от 100 години. Именно те създават държавата като буфер между индийските колонии и експанзията на Русия в Средна Азия. По стар империалистки навик границите се очертават без никакъв оглед на съществуващи етнически и-или езикови граници, точно по средата на пащунските региони на юг и през таджикските и узбекски региони на север. На целия миш-маш американците, с военната подкрепа за ислямистите през осемдесетте години на миналия век слагат една хубава меродия...Сега всички духат супата,е, афганистанците естествено са най-усърдни!
Посочете една държава в която след инвазия на САЩ, има развито демократично общество.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.