Растеж в пустиня
Година след революцията в Либия страната има много проблеми, слаба власт, но и търпеливи хора


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Не сме готови да разделим Либия. Ще защитим единството дори и със сила." Това беше реакцията на лидера на Преходния национален съвет (ПНС) Мустафа Абдул Джалил, след като през седмицата група племена в Източна Либия поискаха автономия. Макар и това да е по-скоро политически опортюнизъм, отколкото сериозна заявка за разделяне, острата реакция на ПНС отново припомни колко крехка е властта в нова Либия. Официалният представител на страната пред международната общност не контролира цялата й територия и година след революцията има сериозни проблеми, които няма кой да реши.
Налаганата през последните 42 години "джамахирия" на Муамар Кадафи в превод означава "власт на масите". На практика обаче това бе съзнателно елиминиране на политическата система и поддържане на авторитарния режим чрез игра с различните етнически, племенни и регионални особености в Либия. Войната промени това, но разруши инфраструктурата на страната и въоръжи хиляди млади хора. Сега, оставени сами на себе си, либийците са един народ с почти липсваща политическа култура, икономически трудности и много оръжия, които никой не може да събере.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
И ние също сме търпеливи....но това за добро ли ни беше като още ни управляват ДС и мутрафони???
Либийците да си взимат примери...
Не виждам нещо лошо в обособяването на Киренайка,като автономна или независима структура. Сегашна Либия е колониална измислица.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход