Поколението на бейби бума продава жилищата си, но ще има ли кой да ги купи
Всеки ден в САЩ се пенсионират между 6-10 хил. души
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Поколението от бейби бума в САЩ, които обявяват сега къщите си за продан, има голяма вероятност да наводнят пазара на недвижими имоти през следващите години. В същото време по-младите поколения губят интерес да имат свой собствен дом, съобщава CNBC, позовавайки се на новия доклад на изследователския център Bipartisan Policy Center.
"Това вече се случва в някои щати като Мичиган", казва Ролф Пендал от Urban Institute, който е и съавтор на доклада на Bipartisan Policy Center. "Пенсионери там вече са обявили домовете си за продажба, а пазарът всъщност не може да ги поеме и се създава свръхпредлагане", обяснява Пендал. "Това разколебава купувачите", допълва той.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Да им имам проблемите на американците.....
До коментар [#1] от "boby1945": Сериозни са. И част от тях са наши и в момента. А други - скоро ще ни застигнат.
Същите проблеми ги имаме и ние. Само, че предпочитаме да оставим жилищата да се саморазрушат, т.е. да не получим доход от тях. И после държавата била виновна за ниските ни доходи.
До коментар [#3] от "mick":
При нас проблема е доста по - различен.
В САЩ пенсиониращите се разполагат с огромни, трудни за подържане и скъпи къщи , които ще отидат на пазара поради финансови проблеми, както автора споделя. Ако продадът дома си, в който не трябва да гледат децата си, ще могат да си купят по - малкък и по - евтин имот, а с остатъка на парите ще могат да живеят по - добри старини.
В България е по - различно. Пенсионерите разполагат с не много луксозни и скъпи панелни жилища, които ежедневно намаляват стойността си. Реално даже и да ги продадът няма да могат да си купят по - евтин имот и с разликата да си гарантират добри финанси. А също и няма добре развита система от старчески домове където да отидат.
До коментар [#4] от "Ивайло Христов":не всички жилища са панелни на пенсионерите,но все пак да не забравим че върнаха и много имоти по местата където са родени и затова не съм съгласен.В по голяматачаст от 65-80г.разполагат с два имота един в града и един на село,така че нямат право да се оправдават за подръжката на имотите си.Отделен е въпроса за подръжката и продажбата.
До коментар [#4] от "Ивайло Христов":
Панелното жилище също може да е скъпо. Зависи къде е и колко е голямо. От друга страна тухлена къща на село може да е много евтина.
[quote#6:"mick"] [/quote]
Аз коментирам, че малко пенсионери в България биха си продали апартаментите и да отидат да живеят в по - евтино жилище.
До коментар [#7] от "Ивайло Христов":
Ами това се коментираше много, особено по време на кредитния бум - как видиш ли бабки реститутки по на 70-80 години не си продават жилищата в центъра, и да отидат някъде на по-евтино и по-добро място, а видиш ли жилищата миришат.
Което всъщност не е лишено от логика - проблема е, че психологията на българина е доживотно свързана с жилището му.
Дори ако си спомняте малко преди кризата се появи фирма, която започваше да дава месечна рента на стари хора, в замяна след тяхната смърт да станат собственици на имотите им.
При спадащо население и увеличаващ се сграден фонд, рано или късно настъпва момент на (пре)задоволяване. В САЩ проблема е по-различен, защото там няма таква демографска криза, главно заради имиграцията. Но при нас и в ЕС като цяло имотите са потенциална бомба с отложен старт. Досега, за БГ говоря, проблема не се виждаше, защото излишните имоти бяха на село, но поради миграцията към градовете нещата изглеждаха нормално. При положение че продължаваме да губим 60хил./год. обаче, процеса е неизбежен. Просто в един момент панелките ще са повече от хората.
До коментар [#7] от "Ивайло Христов":
Ами това е големият проблем на България. Щото така се увеличава мизерията. Да имаш скъпи имоти и да живееш като скот, лошо няма, но когато е масова практика.. просто всичко запада - и икономиката също. Щото така и имотите не се поддържат, не създават доход, няма ремонти.. няма работа.
Всъщност работа на държавата е да побутне хората да продадат ненужните си имоти. Това в другите държави се прави с данък имоти от 1% средно и от правила за поддръжка на сградите. Резултатът - добре поддържани и използвани имоти които генерират доход. Добре поддържани градове и села. Всеки се простира според чергата си. Днес имаш пари живееш в голямо жилище, утре нямаш - отиваш в по-малко, че даже от замяната ти остават пари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.