Евроразочарованието
Кризата вече не е само икономическа, а и политическа, социална, както и на самоличността
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Европа е тежък товар, който нашите родители ни стовариха на плещите по вина на дядовците ни". Млад германски студен преживява цялата тази буря в Европейския университет във Флоренция. На 1000 километра, в ресторантче, разположено близо до сградата на Европейската комисия в Брюксел, високопоставен служител на една от южните страни заключава, че Европейският съюз "вече е, или трябва да бъде, международна организация, подобна на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) или Международния валутен фонд (МВФ), ни повече, ни по-малко".
Този еврочиновник и студентът не се познават, но въпреки това изпитват едно и също усещане, което подобно на остра болка, пронизва целия континент. Евроразочарованието, което в някои места се е превърнало в дразнещ евроскептицизъм на национал-популистките движения, за чиято дейност възникнаха благоприятни условия в редица страни, се превърна в предпоследната спирка на кризата, която вече не е само икономическа, а освен това политически и социална, както и криза на самоличността и на модела, която има метастази във всички страни и се усеща буквално навсякъде, пише испанският в. "Паис", цитиран от БТА.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
44 коментара
Логично е ..когато всичко вървеше добре хората се радваха и приемаха ЕС с ентусиазъм...при криза ще има все по вече евроскептици...но колелото се върти...
Проблемът е в бюрокрацията на западна европа и корупцията в Източна :). Ако западна Европа нямаше толкова високи прегради за влизане в трудовия пазар или пък стимулираше повече иновацията, вместо да дава пари на стари и утвърдили се, но вече неефективни компании, тяхната производителност можеше да се увеличава. И ако в Източна Европа повече се правеше и отпускаше, вместо да се краде от определени хора, положението щеше да се промени също. Но факт е, че Източна Европа има накъде да расте и да подобрява позициите си, понеже няма толкова залегнали стари предприятия и има повече място и желание за иновация, което вече е утвърдено или за което няма място в западна Европа. Западна Европа колкото и да се бие в гърдите изостава доста драстично по отношение на растеж, докато изтокът има накъде да се развива.
Затова и си мисля колко интересна и забавна (отчасти иронична) шега би изиграло времето на западна Европа, когато след години източна е много по-напреднала и развита (както и Изтокът като цяло), а Западния свят пълен с остарели хора, които имат нужда от грижа, кой ли ще се смее последен :). Това едва ли ще стане веднага, но се усеща една вълна на промяната, която западно европейците отказват да приемат, докато тя е много по-лесно приложима в източна Европа и изтокът като цяло :).
"Европа е тежък товар, който нашите родители ни стовариха на плещите по вина на дядовците ни"
А "когато яде кюфтетата" (от обединяването на Европа) не викаше "Не искам!", нали?
До коментар [#2] от "mahito":
Поздравления! Няма какво да добавя. Знаем как се пренебрегват и с какво око се гледа на нас (та ние сме европейци, макар и от изток) например в стара Англия. Другаде също така, много е вероятно - просто за Англия аз имам личен опит. А е дадена зелена светлина на всякаква азиатска паплач. Да ме извинят - може много от тях да имат качества. Но докато е така, няма как да стане интеграцията в нашия общ дом - Евросъюза. Никога не е имало равнопставеност, винаги е имало криза - криза на неравнопоставенотта, криза на ценностите. Дано след години това не е така,...дано...
Европа е още по обречена ако продължи да е разделена.
Основния катализатор на кризата в политически аспект беше отхвърлянето на общата конституция. Сега с Лисабонският договор механизмите за общо управление са много малки. И вместо да има общо европейско правителство (ЕК) имаме дуети (Сарко-Меркел) и т.н. Това на никой не му харесва. Не може съюз от 27 държави 2 от тях да си налагат мнението и да извиват ръце. Още повече, че все още в ЕС всеки гледа само собствената си паница и не вижда, че сме в един кюп.
добре че дойде кризата, за да забави евроколонизацията, дано кризата доведе до края на тази утопия и от EC остане само свободното движение на хора, стоки и капитали.
Просто ЕС се отклони от първоначалната си идея на свободна Европа без граници.
Превърна се в гигантска, тежка и бавна бюрокрация, обслужваща не страните-членки, ами постоянно растяща група евро-чиновници с шестцифрени заплати, както и болните мегаломански амбиции на някои "европолитици".
Как няма да са недоволни хората, да не са слепи...
"Стандартите","прав лата", липсата на свобода за пазара и безприкословна защита на частната собственост, рестрикциите за щяло и нещяло, не стимулират частната инициатива, конкурентното начало и труда във всичките му форми както в Европа, така и в Америка. Затова по- свободните икономики ще има успех, а високо технологичните сега Европа и Америка ще западат. Ние, както винаги се набутваме при губещите. Всъщност у нас тунеядците, бюрократи (живеещите по правилата безидейни подмазвачи) успяха да натрупат пари, докато кадърните се затриха и продължават да се затриват.
До коментар [#2] от "mahito":
Хм, то и Афганистан е на изток, ама...
Много вярна статия, браво. Не може Европа да продължава да се развива само на базата на идеята за избягване на война. Днес войните се водят с други средства и точно това виждаме - икономически, политически и финансови сблъсъци. Нужна е нова идея за Европа, нещо, което да запали младите, да ги вдъхнови и да им даде възможност да искат да бъдат европейци. Еврото замести Втората световна война като основна цел, но вече и то няма притегателна сила. Трябва нов идеал и решителни практически и ефективни мерки за постигането му в обозримо бъдеще. Само това може да съживи европеизма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.