Стабилният трудов пазар крепи икономиката в Германия
Все пак федералната република се влияе от антикризисните мерки в другите страни, които забавят растежа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Вече не е новина, когато германската безработица достигне поредното рекордно ниско ниво за месеца. Когато резултатите са по-добри от прогнозите на правителството - също. И през март 2012 г. безработицата от 6.7% в най-стабилната европейската икономика е най-ниска за последните две десетилетия (при средно ниво в еврозоната 10.7% по данни на ОИСР). Незаетите в Германия са намалели с 18 000 до 2.84 милиона души, сочат данни на базираната в Нюрнберг Федерална агенция по заетостта.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
"Според германския институт за макроикономика IMK, френската икономическа обсерватория OFCE и австрийския институт за икономически изследвания WIFO икономиката във федералната република през 2012 г. ще нарасне с едва 0.3%, а през 2013 - с 0.7 на сто. Това се дължи на факта, че доминираната от износ германска икономика зависи от търсенето на чужбина".
Това е смешното. Разни макроикономисти теоритици от повече от година разправят това, как кризата в еврозоната и мерките срещу дефицита в много страни щял да удари силно Германия понеже била толкова зависима от европайските пазари, но до сега не се вижда никакъв приънак за това: безработицата пада, IFO-индексът за икономическото доверие си расте и ако питате който и да е представител на индустриално-търговските им камари или на големите фирми, ще ви кажат че едва смогват от поръчки и планират единствено да се разрастват и да назначават работници.
Това е реалната картина извън икономическите теории.
Германските компании освен че са технологично водещи разполагат и с един изключително диверсифициран пазар, между Еврозоната, отаналата част на Европа и Америка и развиващите се пазари. А на последък и вътрешният им пазар набира сила. Сори но това са реалностите в момента, Германия дълго ще си остане моторът на Европа.
До коментар [#1] от "antikommunist":
Абсолютно прав си, но това не пречи на доста черногледи да вещаят апокалипсис, но той е малко вероятно да се състои.
Предполагам, че единственото нещо, което спира немските компании да се разрастват по-посока на 'закъсалите' южни съседки, е ограничаващото трудово законодателство. При по-ниски заплати, маса свободна работна ръка, на близко разстояние (сравнително спрямо Китай), за някои професии просто няма смисъл да доведеш португалец и/или испанец, да го учиш тепърва на немски език и да се опитваш да го интегрираш. По мои лични наблюдения, Германия не е страна на живот, а на работа - нито климата е хубав, храната не може да се сравнява със средиземноморската (повечето е вносна и си е боклук), данъците да си доста (до 40% от заплатата), и като територия е пренаселена.
Мисля, че за цяла Европа ще е по-добре ако започне да работи като Германия, а не да се преселва в Германия :)
Чудно защо Liebherr, след като има завод в България и търси 1200 работници, има обява за работа в България само за 1 човек. Сега е времето на икономическото министерство да се задейства и да осигури някакъв стимул за тази компания, за да може тези 1200 позиции да се заемат от българи.
Някой да каже една добра дума за Шрьодер? (Всички знаем, че после се продаде на руснаците.) Кой направи реформа на трудовия пазар?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.